Sorana Cîrstea, OUT în optimi la Australian Open! A fost învinsă de favorita nr. 7 de la Melbourne, Iga Swiatek

Eurosport
DeEurosport

Actualizat 24/01/2022 la 12:25 GMT+2

Sorana Cîrstea a fost eliminată în optimile de finală ale Australian Open 2022, fiind învinsă de Iga Swiatek, în 3 seturi, după un meci de două ore și jumătate.

Iga Swiatek v. Sorana Cirstea | Australian Open 2022, Round of 16 | Eurosport Premium Content, visual by Fabien Esvan

• GAME, SET & MECI Iga Swiatek! Poloneza a învins-o după două ore și 30 de minute pe Sorana Cîrstea, scor 5-7, 6-3, 6-3, și s-a calificat pentru prima dată în carieră în sferturile de finală ale Australian Open.
  • 5-3. Iga Swiatek câștigă pe propriul serviciu.
  • 4-3. Swiatek reușește break-ul la 0.
  • 3-3. Sorana Cîrstea face rapid rebreak-ul și egalează.
  • 3-2. Favorita nr. 7 de la Australian Open preia conducerea după un break.
  • 2-2. Iga Swiatek reușește să își facă serviciul după ce Sorana Cîrstea a avut 4 mingi de break.
picture

Sorana Cîrstea a făcut spectacol în setul decisiv pentru calificarea în sferturile Australian Open

• 1-2. Cîrstea câștigă la 0 pe propriul serviciu.
picture

Sorana Cîrstea a câștigat un nou game la 0 în fața Igăi Swiatek, în setul decisiv

• 1-1. Swiatek nu-și cedează serviciul și egalează.
  • 0-1. Sorana Cîrstea își face primul serviciu din setul decisiv.
  • Începe setul 3!
  • 6-3. Iga Swiatek nu-i dă șansa Soranei să facă break-ul și egalează la seturi, ducând partida în decisiv.
  • 5-3. Sorana Cîrstea și-a făcut serviciul și s-a menținut în joc.
  • 5-2. Swiatek câștigă pe propriul serviciu și are șanse mari de a trimite duelul în decisiv.
  • 4-2. Poloneza se impune pe serviciul Soranei și își reface avantajul de două game-uri.
  • 3-2. Iga Swiatek își face serviciul.
  • 2-2. Cîrstea egalează, câștigând pe propriul serviciu.
  • 2-1. Sorana Cîrstea obține rapid rebreak-ul.
  • 2-0. Swiatek face break-ul până la urmă, după ce Sorana Cîrstea reușise să salveze două mingi de break.
  • 1-0. Iga Swiatek își câștigă serviciul.
  • Începe setul 2!
  • 5-7. Sorana Cîrstea își face serviciul la 0 și își adjudecă primul set.
picture

Sorana Cîrstea și-a câștigat la 0 serviciul și și-a adjudecat primul set al meciului cu Iga Swiatek

• 5-6. Cîrstea face break-ul și va servi pentru set în fața sportivei de pe locul 9 WTA.
  • 5-5. Sorana Cîrstea restabilește egalitatea.
  • 5-4. Favorita nr. 7 de la Australian Open preia conducerea pentru prima dată în meciul cu Sorana Cîrstea după ce câștigă pe propriul serviciu.
  • 4-4. Iga Swiatek reușește break-ul și egalează.
  • 3-4. Swiatek își face fără mari probleme serviciul.
  • 2-4. Sorana obține încă un punct important.
  • 2-3. Iga Swiatek câștigă la 0 pe propriul serviciu.
  • 1-3. Sorana Cîrstea salvează 3 mingi de break și reușește să revină la două game-uri distanță de Swiatek.
picture

Sorana Cîrstea a servit perfect și a salvat 3 mingi de break în fața Igăi Swiatek

• 1-2. Iga Swiatek își face serviciul în al treilea game al meciului. Sorana a fost aproape de a reuși un nou break.
  • 0-2. Sorana câștigă și pe propriul serviciu, fără mari emoții.
  • 0-1. Sorana Cîrstea începe perfect meciul, cu un break în game-ul de debut.
picture

Sorana Cîrstea a început cu un break duelul cu Iga Swiatek din optimile Australian Open 2022

picture

Sorana Cîrstea a început perfect meciul cu Iga Swiatek din optimile Australian Open 2022

UPDATE / A inceput meciul dintre Iga Swiatek și Sorana Cîrstea.
Un meci de gală, o partidă așteptată cu mare interes atât în România, cât și în Polonia. Două jucătoare extrem de talentate. La doar 20 de ani, Iga Swiatek este considerată de specialiști peste compatrioata sa Agnieszka Radwanska. Fost număr 2 mondial, Aga nu a reușit să câștige un turneu de Mare Slam (doar finalistă la Wimbledon), dar a câștigat 20 de turnee WTA și e pe locul 9 all-time în topul câștigurilor din tenis, cu aproape 28 milioane dolari.
Sorana Cîrstea este contemporană cu Simona Halep și a fost mereu, oarecum, în umbra fostului lider mondial. Sorana joacă din nou cel mai bun tenis al său care cândva a făcut-o să fie comparată cu Ana Ivanovic, fost număr 1 mondial.

Iga Swiatek

• Locul 9 mondial, a câștigat 3 turnee în carieră la cei 20 de ani ai săi. A fost numărul 4 în lume în septembrie 2021
  • Este a treia oară consecutiv în săptămâna a doua la Australian Open. A trecut în turul 3 de Daria Kasatkina, locul 25, scor 6-2, 6-3. Nu a fost așa ușor precum o arată scorul , reușind să salveze 8 din 9 puncte de break!
  • A pierdut exact în faza în care joacă azi cu Sorana la ultimele două ediții. Învinsă de Anett Kontaveit, în 2020 și de Simona Halep, în 2021. În ambele cazuri a condus cu 1-0 la seturi.
  • 7 optimi de finală are poloneza la competițiile majore. A depășit de două ori acest prag: Paris 2020 când a câștigat titlul și sferturi de finală 2021. În ultimul an, a bifat doar două sferturi de finală în turneele WTA. Ostrava, în septembrie 2021, și Adelaide, luna aceasta.
  • Iga Swiatek are un record de 30-3 în fața jucătoarelor din afara Top 30.

Sorana Cîrstea

• Locul 38 în lume, a câștigat două turnee WTA până la 31 de ani. Cea mai bună poziție ocupată vreodată, locul 21 în august 2013
  • Sorana a învins doar patru jucătoare de top 10 la turneele de Mare Slam, una singură în ultimii 10 ani: Petra Kvitova la Australian Open 2021
  • 17 erori neforțate a comis Sorana în meciul din turul 3, cu Anastasia Pavlyucenkova, față de cele 31 ale rusoaicei
  • Sorana este în săptămîna a doua la Australian Open doar a doua oară în carieră din cele 14 participări
  • 13 ani au trecut de la singurul sfert de finală al Soranei Cîrstea, Roland Garros 2009, acolo unde le-a învins între altele pe Jelena Jankovic și Caroline Wozniacki. Ultimele ei tentative au fost oprite de Garbine Muguruza la Melbourne în 2017 și Tamara Zidansek, la Paris, anul trecut.
Australian Open 2022 se vede în exclusivitate pe Eurosport. Toate meciurile de la Melbourne sunt în direct și în exclusivitate pentru România și pe aplicaţia Eurosport Player.