Simona Halep e în optimi la Australian Open 2022! Victorie de control cu Danka Kovinic la Melbourne

Actualizat 22/01/2022 la 06:53 GMT+2

Simona Halep s-a calificat sâmbătă dimineață în optimile de finală la Australian Open 2022, după ce a trecut în 2 seturi clare de Danka Kovinic.

Simona Halep

• GAME, SET & MECI, Simona Halep! Campioana noastră se califică în optimile de finală la Australian Open după un meci de o oră și 5 minute de joc cu Danka Kovinic. În continaure, ea se va duela cu învingătoarea meciului dintre Cornet și Zidansek.
Până unde ajunge Simona Halep la Australian Open 2022?
  • 6-2, 5-1. Simona Halep își face serviciul la 0. Kovinic va servi pentru a rămâne în meci.

Simona Halep, punct fabulos la Australian Open! Kovinic s-a lăsat păgubașă și a început să aplaude

• 6-2, 4-1. Simona Halep conduce cu 4-1. E la 2 game-uri distanță de calificarea în optimile de finală.
  • 6-2, 3-1. Halep trece de un game de serviciu ceva mai dificil și-și păstrează avantajul.
  • 6-2, 2-1. Danka Kovinic își face serviciul și ea.
  • 6-2, 2-0. Simona Halep își consolidează break-ul.
  • 6-2, 1-0. Simona Halep începe setul secund cu break.
  • Începe setul secund.
  • 6-2. Simona Halep câștigă primul set al întâlnirii cu Danka Kovinic, scor 6-2, după 29 de minute de joc.
  • 5-2. Simona Halep obține încă un break și va servi pentru câștigarea primului set.

Simona Halep, criză de nervi în meciul cu Danka Kovinic la Australian Open: "Serviciul ăsta e praf!"

• 4-2. Simona Halep își consolidează break-ul și e la doar două game-uri distanță de câștigarea primului set.
  • 3-2. Simona e din nou în față, după un game foarte bun la retur.

Simona Halep, contre-pied magnific în meciul cu Kovinic la Australian Open! Extraz în tribune

• 2-2. Danka Kovinic obține rebreak-ul imediat. Game slab pe propriul serviciu pentru Simo.
  • 2-1. Simona obține primul break al meciului cu Kovinic. Lovituri năpraznice din partea fostului lider mondial.

Simona Halep, prea rapidă pentru Kovinic la Australian Open! Primul mare punct reușit de româncă

• 1-1. Simo începe solid la serviciu și egalează la 1 fără emoții.
  • 0-1. Kovinic câștigă primul game al meciului cu Simona Halep.
UPDATE / Danka Kovinic a câștigat tragerea la sorți și a ales să servească. Începe meciul, în direct pe Eurosport Player.
UPDATE / Meciul dintre Simona Halep și Danka Kovinic e pe cale să înceapă. Confruntarea se va vedea pe Eurosport Player. Partida va fi transmisă în premieră de la ora 10, pe Eurosport 1.
Știre inițială
Simona Halep este în mare formă în 2022. A câștigat primele 7 meciuri de până acum, cucerind și primul titlu pe pământ australian, la Melbourne Summer Set. A învins-o în finală pe Veronika Kudermetova. Fostul lider mondial a trecut parcă peste ghinioanele de anul trecut când a suferit mai multe accidentări și nu și-a trecut în palmares niciun titlu.
Simona are un palmares foarte bun și la Australian Open. A ajuns în săptămâna a doua ăn șase dintre ultimele opt participări. Punctul maxim a fost atins în 2018, atunci când a ajuns pânăîn finală, pierdută din păcate în fața danezei Caroline Wozniacki. Anul trecut ea s-a oprit în "sferturi", învinsă de Serena Williams. dar le-a eliminat pe parcurs pe Lizette Cabrera, Ana Tomljanovic, Veronika Kudermetova și Iga Swaitek.
  • 30 de victorii are pe tabloul principal la Asutralian Open Simona Halep în cele 12 participări de până acum
  • 38 milioane de dolari a câștigat din tenis Simona Halep
  • 23 de titluri a câștigat în circuitul WTA. Cele mai importante, cele două de Mare Slam: Roland Garros (2018) și Wimbledon (2019)

Învinsă cu 6-0, 6-0 de Ashleigh Barty în 2021 la Australian Open

Adversara Simonei Halep a furnizat o mare surpriză în turul 2. A rămas și ea uluită după ce a reușit să o elimine pe Emma Răducanu, favorita 17. Danka Kovinic câștigase înainte de Australian Open doar trei meciuri în circuitul WTA din aprilie 2021 încoace!
Anul trecut, la Australian Open, a fost învinsă de Ashleigh Barty cu un dublu 6-0, 6-0. Kovinic a devenit însă prima muntenegreancă din istorie care atinge turul 3 într-un turneu de Mare Slam. Și a promis compatrioților ei că nu se va opri aici.
"Împreună am scris istorie. Mulţumesc tuturor pentru felicitări şi susţinere, am primit o mulţime de mesaje şi sunt foarte fericită că sunteţi atât de mulţi alături de mine. Nimic nu mă va opri, în două zile, să încerc să fac totul la fel", a scris Kovinic pe Twitter după victoria cu Răducanu.