Simona Halep a debutat cu dreptul la turneul de la Bad Homburg, oferind o nouă revenire de excepție în meciul cu cehoaica Katerina Siniakova. Sportiva noastră a fost condusă cu set și 3-0, dar apoi și-a găsit ritmul și nu i-a mai dat prea multe șanse adversarei, impunându-se cu 4-6, 6-3, 6-4, la capătul a două ore și 17 minute de joc.
La final, sportiva noastră a explicat că a reușit să revină în meci în special din cauza forței psihice, spunând că nu a renunțat niciun moment la gândul că poate obține victoria.
Pentru un loc în sferturi, Simona va juca împotriva Tamarei Zidansek, care a trecut în primul tur de Yuliya Hatouka (214 WTA), scor 2-6, 6-1, 6-4. Partida va fi ultima a zilei pe arena centrală și nu va începe mai devreme de ora 19:00. Primele 3 dueluri pe terenul central vor fi Minnen - Lisicki, Swan - Andreescu și Bronzetti - Kerber.
National Bank Open
Prima reacție a Simonei Halep, după succesul din optimile de finală de la Toronto
ACUM 8 ORE

Simona Halep, favorită certă în duelul cu Tamara Zidansek

Simona Halep și Tamara Zidansek nu s-au mai întâlnit niciodată în circuit, dar e limpede că românca este mare favorită. Sportiva de 24 de ani din Slovenia nu are un an deosebit (cel mai bun rezultat a fost semifinala de la Adelaide, inaintea căreia s-a retras) și nu este o specialistă a ierbii (a ajuns o singură dată în turul 3 la Wimbledon).
Partida cu Zidansek îi oferă astfel o ocazie în plus Simonei de a pregăti turneul de la All England Club cu un meci oficial. În cazul unei victorii, Simona ar putea da în sferturi peste Amanda Anisimova, cap de serie 6, care pleacă cu prima șansă în duelul cu Ann Li.
Turneul de la Bad Homburg este dotat cu premii de 251.750 de $ și este abia la a 2-a ediție. Anul trecut, campioană a fost Angelique Kerber. Simona nu a participat la ediția inaugurală, fiind accidentată.
Halep și-a aflat adversara din sferturile turneului de la Toronto! Nu are set pierdut în fața ei