Simona Halep s-a calificat în sferturi la Bad Homburg, după o victorie rapidă cu Tamara Zidansek

Actualizat 22/06/2022 la 20:17 GMT+3

Simona Halep - Tamara Zidansek a fos ultimul meci al zilei pe terenul central de la Bad Homburg și a început la ora 19:00.

Simona Halep

Simona Halep a învins-o pe Tamara Zidansek, după doar 67 de minute de joc. În sferturile de finală ale turneului de la Bad Homburg, fostul lider WTA va da peste Amanda Anisimova (locul 25 WTA), care a cedat numai două game-uri în duelul din optimi cu Ann Li, scor 6-0, 6-2.
  • 6-3. Halep a învins-o în două seturi pe Zidansek.
  • 5-3. Românca este la un game de sferturile de finală ale turneului de la Bad Homburg, după încă un break.
  • 4-3. Fostul lider WTA a trecut la conducere, după un game alb.
  • 3-3. Halep a restabilit egalitatea în setul secund, reușind break-ul.
  • 2-3. Simona Halep s-a impus pe serviciul său.
  • 1-3. Deși românca a avut o minge de break, Zidansek a câștigat pe propriul serviciu.
  • 1-2. Simona Halep a revenit în joc, câștigând primul game din setul 2.
  • 0-2. Tamara Zidansek și-a dublat avantajul în startul setului secund.
  • 0-1. Halep a pierdut pe propriul serviciu, Zidansek reușind primul său game din această partidă.
  • Începe setul 2.
  • 6-0. Simona Halep a câștigat fără probleme primul set.
  • 5-0. Halep nu îi dă nicio șansă lui Zidansek, distanțându-se fără punct pierdut.
  • 4-0. Simona Halep a reușit un nou break.
  • 3-0. Românca nu are nicio problemă pe propriul serviciu, câștigând al treilea game al meciului fără punct pierdut.
  • 2-0. Halep a făcut primul break al partidei.
  • 1-0. Simona Halep a câștigat primul game în doar două minute.
  • UPDATE / A început meciul dintre Simona Halep și Tamara Zidansek, din optimile turneului de la Bad Homburg.

Simona Halep continuă pregătirile pentru Wimbledon. Românca s-a oprit în semifinale la Birmingham și a decis să participe și la turneul WTA 250 de la Bad Homburg (Germania), pentru a aduna cât mai multe meciuri pe iarbă în perspectiva Grand Slam-ului de la All England Club.
Ieri, sportiva noastră a trecut greu de Katerina Siniakova. Cehoaica a condus cu set și 3-0, dar Simona și-a ridicat nivelul și s-a impus în final cu 4-6, 6-3, 6-4, la capătul a două ore și 17 minute de joc.

Simona Halep - Tamara Zidansek, în optimi la Bad Homburg, de la ora 19:00

Pentru un loc în sferturi, Simona va juca împotriva Tamarei Zidansek, care a trecut în primul tur de Yuliya Hatouka (214 WTA), scor 2-6, 6-1, 6-4. Partida va fi ultima a zilei pe arena centrală și nu va începe mai devreme de ora 19:00. Primele 3 dueluri pe terenul central vor fi Minnen - Lisicki, Swan - Andreescu și Bronzetti - Kerber.
Simona Halep și Tamara Zidansek nu s-au mai întâlnit niciodată în circuit, dar e limpede că românca este mare favorită. Sportiva de 24 de ani din Slovenia nu are un an deosebit (cel mai bun rezultat a fost semifinala de la Adelaide, inaintea căreia s-a retras) și nu este o specialistă a ierbii (a ajuns o singură dată în turul 3 la Wimbledon).
În cazul unei victorii în fața Tamarei Zidansek, Simona ar putea da în sferturi peste Amanda Anisimova, cap de serie 6, care pleacă cu prima șansă în duelul cu Ann Li.

Partida cu Siniakova din primul tur a fost un test greu pentru Simona, dar românca a demonstrat încă o dată că are un psohic de fier. De altfel, ea a și declarat la final că tocmai mentalitatea de învingătoare a fost cea care a ținut-o în joc atunci când era condusă.
"A fost un meci foarte dificil, ea a jucat foarte bine și mi-a fost greu la început. Dar am luptat până la final, sunt fericită că am câștigat, orice meci e important. Nu am renunțat la set și 3-0 pentru ea, am crezut că pot câștiga, poate și de asta am câștigat, pentru că am crezut în mine. Mă bucur că am câștigat și că am o nouă șansă să joc aici", a spus Simona Halep la interviul acordat chiar pe teren.
Turneul de la Bad Homburg este dotat cu premii de 251.750 de $ și este abia la a 2-a ediție. Anul trecut, campioană a fost Angelique Kerber. Simona nu a participat la ediția inaugurală, fiind accidentată.
Partida Simona Halep - Tamara Zidansek va putea fi urmărită în format LIVE TEXT pe eurosport.ro, cu începere de la ora 19:00.