Begu revine senzațional și favoriții cad în prima zi la Australian Open

Actualizat 25/01/2018 la 15:21 GMT+2

Românca Irina Begu a reușit o revenire de senzație pentru a o învinge pe Ekaterina Makarova din Rusia.

Irina Begu la Australian Open 2018

Australian Open a început iar Irina Begu a oferit una dintre surprizele primei zile ale competiției, trecând în trei seturi de Ekaterina Makarova. Rusoaica se îndrepta spre o victorie ușoară la scorul de 6-3, 4-0, însă câștigând șapte game-uri la rând, Begu și-a adjudecat setul doi și a pornit cu dreptul în decisiv înainte ca Makarova să facă 5-2. Într-un final extraordinar, românca a revenit din nou, câștigând meciul la prima sa oportunitate, la scorul de 8-6.
O altă surpriză – probabil cea mai mare a zilei – a fost reprezentată de înfrângerea finalistei de anul trecut, Venus Williams. Veterana americancă a cedat în fața Belindei Bencic în două seturi, fiind doar una dintre sportivele din Statele Unite care au pierdut în prima zi la Melbourne. Per total, numai 3 din cei 15 reprezentanți ai țării s-au impus luni, Jack Sock și John Isner fiind alți capi de serie ce au ieșit din turneu.
Kevin Anderson a fost învins de Kyle Edmund într-unul dintre cele mai interesante meciuri ale zilei, în timp ce Lucas Pouille și Philipp Kohlschreiber au fost ceilalți favoriți învinși pe tabloul masculin. În competiția feminină, campioana de la US Open, Sloane Stephens, a părăsit turneul după ce a fost învinsă de chinezoaica Shuai Zhang în trei seturi. Shuai Peng, CoCo Vandeweghe și Dominika Cibulkova au cedat la rândul lor.
Alte favorite au avut însă succes. Capul de serie numărul 2, Caroline Wozniacki, a învins-o pe Mihaela Buzărnescu în două seturi, românca neputându-și lua revanșa după ce tot daneza o eliminase în primul tur la US Open anul trecut. Victorii facile au înregistrat și Jelena Ostapenko sau Elina Svitolina, considerate unele dintre candidatele principale la ridicarea trofeului.
Pe tabloul masculin, Rafael Nadal, Grigor Dimitrov și Nick Kyrgios s-au întrecut în meciuri rapide. Nadal nu i-a oferit dominicanului Victor Estrella Burgos decât trei game-uri, partida fiind încheiată în puțin peste 100 de minute. Kyrgios a fost însă și mai rapid, victoria sa în fața lui Rogerio Dutra Silva fiind consolidată în 97 de minute, cu 11 mai rapid decât succesul lui Dimitrov în fața lui Dennis Novak.
Două meciuri de pe tabloul masculin au intrat în „prelungiri”, Casper Ruud și Diego Schwartzman impunându-se cu 11-9 în setul decisiv în fața adversarilor Quentin Halys, respectiv Dusan Lajovic. Întâmplător, cei doi se vor întâlni în turul secund într-un meci direct. Alți favoriți care au pătruns în turul secund luni au fost Pablo Carreno Busta, Gilles Muller, Pablo Cuevas, Marin Cilic, Jo-Wilfried Tsonga și Andrey Rublev, acesta din urmă învingându-l pe David Ferrer într-un alt meci tensionat al zilei.
Marius Copil, singurul român prezent la Melbourne în competiția de simplu masculin, a fost învins de francezul Gilles Simon în trei seturi, iar la feminin Monica Niculescu a cedat oarecum surprinzător în minimum de seturi în fața Monei Barthel.
***
Simona Halep intră în turneu în a doua zi a competiției, când va juca împotriva tinerei localnice Destanee Aiava. Meciul este transmis pe Eurosport 2 în jurul orei 6:30, în timp ce Roger Federer ține capul de afiș în ce privește meciurile de pe tabloul masculin. Elvețianul joacă la ora 10:00 cu Aljaz Bedene. Ultimele două românce debutează la Australian Open 2018 tot mâine. Sorana Cîrstea o înfruntă pe Zarina Diyas în jurul orei 5:00, iar Ana Bogdan are o misiune grea în fața Kristinei Mladenovic la ora 10:00. Ambele partide pot fi văzute pe Eurosport Player.
Primul turneu de Mare Șlem al anului, Australian Open, este transmis pe canalele Eurosport în perioada 15-29 ianuarie însoțit de programe speciale dedicate, iar toate meciurile pot fi văzute live pe Eurosport Player pe tot parcursul turneului. Urmăriți, de asemenea, emisiunile Stream Team powered by UPC dedicate Australian Open pe pagina de Facebook a Eurosport România.
***
Australian Open se transmite pe Eurosport 1, Eurosport 2 și Eurosport Player. Dragoș Suciu și Radu Abramescu fac analiza evoluției românilor și a favoriților primului turneu de Mare Șlem al anului vineri după-amiaza pe pagina de Facebook a Eurosport, in cadrul emisiunii Stream Team. UPC este sponsorul transmisiunilor Australian Open de pe Eurosport. Dacă ai ratat un meci, îl poți revedea, timp de 7 zile, cu funcția Replay a mediaboxului Horizon. Iar cu aplicația Horizon Go pentru smartphone sau tabletă, te bucuri de meciuri live sau în reluare, pe orice device.