Gabriela Ruse (92 WTA) și-a asigurat prezența pe tabloul principal al turneului de la Indian Wells, după victoria obținută în ultimul tur al calificărilor în fața olandezei Pattinama Kerkhove (153 WTA), scor 6-3, 6-2.
În vârstă de 23 de ani, Gabriela Ruse se află în acest moment pe poziția 92 în clasamentul WTA, aceasta fiind cea mai bună poziție a carierei. În primul tur al turneului din California, Ruse o va întâlni pe franțuzoaica Alize Cornet (64 WTA). Întâlnirea din turul inaugural de la Indian Wells va fi prima dispută dintre cele două jucătoare.
BNP Paribas Open
Sorana Cîrstea, peste 100 de puncte cu Elina Svitolina! Nu a fost însă suficient și pentru un succes
10/10/2021 LA 22:21

Leylah Fernandez, posibila adversară a Gabrielei Ruse în turul secund

În cazul în care jucătoarea din România va trece în primul tur de Alize Cornet, aceasta o va întâlni pe Leylah Fernandez (28 WTA), finalista din acest an de la US Open. Canadianca în vârstă de 19 ani a pierdut în ultimul act de la New York în fața Emmei Răducanu (22 WTA), scor 6-4, 6-3. Alături de jucătoarea britanică, Leylah Fernandez a fost marea surpriză a ultimului turneu de Grand Slam al anului, fiind și una dintre speranțele circuitului feminin.

Leylah Fernandez, finalista din acest an de la US Open, alături de Emma Răducanu, câștigătoarea turneului

Credit imagine: AFP

În același timp, Gabriela Ruse a avut un an foarte bun, sportiva din România reușind să câștige în acest an și primul său titlu WTA, la Hamburg. De asemenea, aceasta a ajuns și în finala de la Palermo, după ce a fost nevoite să joace calificări pentru ambele turnee. Astfel, Gabriela Ruse a avut în această vară o serie de 13 partide consecutive fără înfrângere.
Turneul de la Indian Wells, numit neoficial și "cel de-al cincilea turneu de Grand Slam", se va desfășura în acest an în luna octombrie, din cauza pandemiei de COVID-19. De regulă organizat în luna martie, ediția de anul trecut nu a mai avut loc, pandemia izbucnind chiar înainte de startul turneului din Palm Strings.
Fiecare turneu ATP Masters 1000 și toate cele patru turnee de Mare Șlem sunt în direct, la cerere și fără reclame pe Eurosport Player.