Indian Wells WTA | Simona Halep a avut ceva probleme în turul 2 în fața Ekaterinei Alexandrova, dar a reușit să se impună în trei seturi, 6-2, 4-6, 6-2. Halep a avut nevoie de o oră și 48 de minute pentru a se califuca în turul 3, unde o va întâlni pe Coco Gauff (17 WTA). Americanca s-a impus în două seturi, scor 6-1, 7-6 în fața conaționaldei Claire Liu (87 WTA), dar a stat mai mult timp pe teren decât Halep. Meciul de debut la Indian Wells pentru Gauff a fost mai intens și a durat 2 ore și 5 minute. Halep a mai jucat o singură dată în fața lui Gauff.
În 2019, la Wimbledon, românca a oprit o serie de victorii spectaculoase pentru Gauff la Wimbledon și a a câștigat trofeul. Acea partidă de pe iarba londoneză s-a terminat cu un sec 6-3, 6-3 pentru Simona Halep. Americanca va împlini 18 ani chiar în ziua meciului din turul 3 de la Indian Wells, care este programat duminică.
Roland-Garros
Top 3 meciuri de urmărit în prima săptămână la Roland Garros pe tabloul feminin și pe cel masculin
ACUM 4 ORE

Sorana Cîrstea, adversară mai facilă

Sorana Cîrstea (27 WTA) a trecut spectaculos în turul doi de la Indian Wells de Alja Tomljanovic, în două seturi și va avea o adversară care este pe tabloul principal din postura de lucky loser. Anna Kaliskaya a pierdut în ultimul tur al calificărilor în fața chinezoaicei Wang, dar a beneficiat de abandonul principalei favorite Krejcjkova. Victoriile din primele două tururi au fost și ele cu multă șansă. Abandonul franțuzoaicei Tan din primul tur a fost completat de succesul ciudat din turul secund. Kalinskaya a pierdut un set la 0, dar a eliminat-o pe experimentata Alize Cornet (34 WTA). Scorul a fost 6-4, 0-6, 6-2, la capătul unui meci de o oră și 51 de minute, în care Cornet a a avut 7 duble greșeli.
Exista un singur precedent între cele două, iar Kalinskaya s-a impus în 2 seturi în fața Soranei Cîrstea în 2020, la Cincinnati.

Muguruza, Pliskova și Svitolina, out de la Indian Wells

A fost o adevărată vânătoare de capi de serie în meciurile din turul 2. 6 jucătoare cotate ca favorite au părăsit turneul din Florida.
Riske a dat semnalul, cu o victorie pe cât de improbabilă, pe atât de spectaculoasă. Americanca a început groaznic meciul cu Muguruza, dar după un set terminat cu 6-0 în favoarei favoritei 8 din Spania, totul s-a schimbat. Riske (53 WTA) s-a impus în următoarele 2 seturi cu 6-3, 6-1 și este ăn turul 3, unde va juca împotriva compatrioatei Madison Keys.
Britanica Hariet Dart a urmat exemplul lui Riske și după un prim set slab a dat o mare lovitură. Dart s-a impus cu 2-6, 6-3, 6-3 în fața Elinei Svitolina. Numărul 12 mondial, sportiva din Ucraina a pierdut un meci din mare luptă după 2 ore și 18 minute.
Kaia Kanepi (63 WTA) nu i-a dat șanse favoritei 22 Bencic și s-a calificat în turul 3 după o victorie cu 6-4, 6-3.
Danka Kovinic (71 WTA) a fost prima care a eliminat o favorită. Numărul 8 mondial, Karolina Pliskova a condus cu 1-0 la seturi, dar s-a recunoscut învinsă după un meci de 2 ore și jumătate.
Emma Răducanu a debutat cu o victorie în Florida. Campioana de la US Open, favorită 11 la Indian Wells, a eliminat-o pe Caroline Garcia după un meci foarte strâns. Răducanu a câștigat cu 6-1, 3-6, 6-1 și va juca în turul 3 cu Petra Martic.
Turneul masculin de la Indian Wells continuă pe Eurosport și Eurosport Player.
Roland Garros
Ce șanse are Simona Halep de a reveni în top 10 WTA! Chris Evert a analizat situația din clasament