Eurosport
Finală dramatică la Stuttgart! Tiafoe, primul său titlu pe iarbă, după ce a salvat minge de meci
De
Publicat 18/06/2023 la 19:02 GMT+3
Frances Tiafoe l-a învins dramatic pe Jan Lennard Struff în finala turneului ATP 250 de la Stuttgart, după ce a salvat o minge de meci în tie-break-ul din decisiv. Americanul s-a impus cu 4-6, 7-6(1), 7-6(8) și va fi de mâine pe locul 10 ATP, cea mai înaltă poziție din carieră.
Tiafoe saves championship point, wins Stuttgart Open title with amazing rally against Struff
Sursa video: SNTV
Frances Tiafoe a prins o săptămână de vis la Stuttgart și a cucerit primul său trofeu pe iarbă din carieră. În marea finală, americanul l-a învins dramatic pe favoritul gazdelor, Jan Lennard Struff, scor 4-6, 7-6(1), 7-6(8), după două ore și 12 minute de joc.
Partida a fost una agreabilă de la început până la sfârșit, iar Tiafoe a supraviețuit miraculos pe final. Americanul nu a reușit niciun break pe toată durata întâlnirii, iar în setul decisiv a salvat și o minge de meci, la 7-6 pentru adversar, în tie-break. Suspansul a atins cote maxime până la ultimul punct, Tiafoe asigurându-și victoria după un schimb de senzație.
Frances Tiafoe a câștigat la Stuttgart și intră în premieră în top 10 ATP
Pentru Tiafoe, acesta este al 3-lea titlu ATP al carierei, dar primul pe iarnă sau în afara țării sale. Americanul reușise să câștige doar două turnee până acum, Derlay Beach (hard, 2018) și Houston (zgură, 2023). Succesul de la Stuttgart are o însemnătate aparte pentru Tiafoe, care de luni va fi pe locul 10 ATP, cea mai înaltă poziție pe care o atinge în ierarhia mondială.
De partea cealaltă, Struff a ajuns la 3 eșecuri, din tot atâtea finale jucate la nivel ATP în carieră. Germanul mai pierduse în ultimul act la Munchen (zgură, 2021) și Madrid (zgură, 2023). Totuși, parcursul de la Stuttgart îi aduce un salt de 3 locuri în clasament, el urmând să fie pe locul 21 de mâine, ceea ce reprezintă apogeul carierei sale din acest punct de vedere.
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo