Românii, în calificări Australian Open: Buzărnescu, singura victorie. Cristian, Niculescu, Paar, OUT

Cezara Paraschiv

Actualizat 11/01/2021 la 16:03 GMT+2

Români în calificările Australian Open 2021: Mihaela Buzărnescu a adus prima victorie pentru echipa "tricoloră" la Dubai și rămâne singura noastră jucătoare în cursa pentru tabloul principal, după ce Monica Niculescu, Laura Paar și Jaqueline Cristian au pierdut toate, luni, în primul tur.

Romania's Mihaela Buzarnescu celebrates after victory over Ukraine's Elina Svitolina during their women's singles third round match on day six of The Roland Garros 2018 French Open

Bilanț dur în calificările Australian Open 2021 de la Dubai: cinci dintre cele șase jucătoare ale României înscrise la start au fost învinse încă din primul tur, singura care a trecut mai departe și continuă cursa pentru tabloul principal fiind Mihaela Buzărnescu (137 WTA)! După ce Irina Bara și Gabriela Talabă au fost învinse duminică, luni au pierdut, pe rând, Monica Niculescu (144 WTA) - în fața unei puștoaice de doar 20 de ani, Jaqueline Cristian (168 WTA) - în fața Rebeccăi Marino din Canada și Laura Paar (193 WTA) - în fața reprezentantei Belgiei Maryna Zanevska (252 WTA).
  • În calificările pentru Australian Open de la simplu masculin, programate la Doha, Marius Copil (216 ATP) a fost eliminat și el încă din primul tur. Australianul Dane Sweeny, în vârstă de doar 19 ani, 794 ATP, beneficiar de wildcard din partea Tennis Australia, l-a învins într-un meci-maraton de peste două ore și jumătate, scor 7-6(3), 2-6, 6-3.
Luni, la Dubai, Mihaela Buzărnescu a obținut prima sa victorie în 16 luni (în al treilea meci jucat în tot acest interval)! Bucureșteanca, favorită 22 în calificările pentru Australian Open, a trecut cu 6-4, 6-3 de Lara Arruabarrena (Spania, 165 WTA), în 80 de minute, salvând trei dintre cele patru mingi de break pe care le-a înfruntat pe serviciu.
Mai departe, în turul doi al calificărilor, "Miki" o va înfrunta pe americanca Claire Liu (20 ani, 218 WTA), care a trecut cu 7-6(5), 6-2 de olandeza Indy de Vroome. În primul set al partidei dintre Liu și De Vroome nu a existat nici măcar o minge de break, în timp ce în setul doi s-au reușit cinci break-uri.

Cristian, Paar și Niculescu, eliminate în primul tur în calificările Australian Open 2021

Rebecca Marino (30 ani, 312 WTA) a învins-o pe Jaqueline Cristian, cu dublu 6-4 în primul tur al calificărilor pentru Australian Open 2021, la Dubai. Cea mai tânără reprezentantă a României înscrisă la Australian Open 2021 a încheiat meciul fără să fi reușit să își procure vreo minge de break de-a lungul celor 67 de minute de joc. În schimb, adversara sa, care speră la o primă prezență pe tabloul principal într-un Grand Slam după șapte ani, a reușit să se impună la retur în fazele incipiente ale fiecărui set (a reușit break-ul în primul game al meciului, apoi la 1-1 în setul secund), conservându-și apoi avantajul fără prea mari emoții.
Deși țintarul a fost blând cu Laura Paar, ferind-o de un duel în primul tur cu sportive de pe lista capilor de serie, românca nu a reușit să treacă de sportiva născută în Ucraina, care reprezintă începând cu 2016 Belgia în competițiile oficiale. Zanevska a câștigat duelul în mai puțin de 90 de minute, scor 6-3, 6-2.
Favorita 28 în calificări, Monica Niculescu a părut că are meciul sub control în fața unei jucătoare cu 13 ani mai tânără, puțin experimentată, clasată cu aproape 100 de poziții mai jos în clasament, când s-a desprins la 3-1 în primul set. Însă mai departe britanica Francesca Jones (241 WTA) a făcut legea pe teren, iar Monica nu a mai reușit să câștige decât trei dintre următoarele 14 game-uri disputate.

Eurosport 2021 - Dezlănțuim puterea sportului

Francesca Jones a închis partida cu Monica Niculescu în doar 70 de minute, scor 6-3, 6-2. Iar incredibila ei poveste în tenis tocmai și-a mai adăugat un capitol memorabil.
  • Primul turneu de Mare Șlem al anului este în transmisiune directă pe canalele Eurosport și Eurosport Player în perioada 8 - 21 februarie 2021.