Simona Halep s-a impus în două seturi în fața italiencei de 24 de ani, Jasmine Paolini. Sportiva noastră a câștigat cu 6-3, 6-4 într-un meci dominat de mingi extraordinare, un ritm bun și multe break-uri. În total, am avut parte de 13 game-uri câștigate pe serviciul adversarului și cu siguranță deși nu este mulțumită de jocul prestat, Simona este concentrată deja pe viitoarea sa adversară.

Este vorba de ucraineanca Dayana Yastremska, cea care a trecut de jucătoarea din SUA, Amanda Anisimova, în runda a doua de la Roma după o victorie în trei seturi (4-6, 6-7, 6-4). Aceasta ar fi a doua întâlnire dintre cele două jucătoare.

Când joacă Simona Halep primul meci la Roland Garros 2020
PESTE 25 MINUTE

Cu cine joacă Simona Halep. Cine este Dayana Yastremska

Dayana Yastremska, în vârstă de doar 20 de ani, a ocupat cel mai bun loc în clasamentul WTA în ianuarie 2020, fiind pe poziția 21 în lume.

Ea are în palmares trei titluri WTA și patru apariții în finale importante.

Ca junioare, ea a ajuns în finale la Grand Slam-uri atât la competițiile de simplu cât și la cele de dublu. Progresul ei în circuitul WTA a fost unul extrem de rapid. Ea a intrat în top 100 WTA la doar 18 ani și a câștigat în același an două titluri. Primul astfel de titlu a venit la Hong Kong Open în 2018.

Ea a avut un 2019 de succes în urma căruia a urcat de pe locul 59 la finalul anului până pe 22 spre sfârșitul sezonului. Yastremska este una dintre cele mai agresive jucătoare din circuitul WTA și a fost lider în ceea ce privește procentajul mingilor câștigătoare sau care forțează o eroare a adversarului.

Yastremska ocupă în prezent locul 25 în lume și are în palmares victorii cu nume importante precum Garbine Muguruza, Aryna Sabalenka, Caroline Garcia, Karolina Pliskova, Petra Kvitova sau Sofia Kenin.

Cu cine joacă Halep. Care este stilul de joc al lui Yastremska

”Se mișcă foarte bine și are o putere incredibilă. Loviturile ei din spatele terenului sunt foarte puternice”, spunea despre ea chiar antrenorul său, Sascha Bajin.

Yastremska are un stil foarte agresiv de atac și poate câștiga punctul printr-o varietate de lovituri. În primele două finale câștigate, ea a avut 33 de mingi câștigătoare iar la al treilea titlu a lovit 43 de mingi câștigătoare. Ea poate provoca de asemenea și multe erori neforțate.

Totuși, tendința de a forța prea des al doilea serviciu poate duce în multe cazuri la dublă greșeală, un lucru de care ar putea profita Simona Halep. Din punct de vedere psihic, Yastremska stă excelent și este întotdeauna capabilă să lovească excelent în momentele decisive.

Chris Evert explică pentru Eurosport de ce Simona Halep e favorită la Roland Garros 2020