Cupa Davis | Canada, prima echipă calificată în finală după un meci strâns cu Rusia

Publicat 23/11/2019 la 19:06 GMT+2

Canada s-a calificat sâmbătă în finala Cupei Davis după ce a învins Rusia cu 2-1. Meciul de dublu a fost decisiv.

Canada

Canada s-a calificat pentru prima dată în istorie în finala Cupei Davis, după ce a învins-o cu 2-1 la general pe Rusia. Cele două echipe s-au aflat la egalitate după primele două meciuri de simplu, mulțumită victoriilor obținute de Andrey Rublev și Denis Shapovalov. Suspansul a fost la cote înalte în partida de dublu, acolo unde Pospisil și Shapovalov s-au impus cu 6-3, 3-6, 7-6(5), la capătul unui meci care a durat două ore și șase minute de joc.
Andrey Rublev, ocupantul locului 23 ATP, s-a impus în primul meci în fața lui Vasek Pspisil, locul 150 ATP, scor 6-4, 6-4, după o oră și 27 de minute de joc. Mai apoi, Denis Shapovalov (15 ATP) l-a învins pe Karen Khachanov, scor 6-4, 4-6, 6-4, după o oră și 53 de minute de joc.

Rusia - Canada 1-2

• Andrey Rublev (23 ATP) - Vasek Pospisil (150 ATP) 6-4, 6-4
  • Karen Khachanov (17 ATP) - Denis Shapovalov (15 ATP) 4-6, 6-4, 4-6
  • Karen Khachanov / Andrey Rublev - Vasek Pospisil / Denis Shapovalov 3-6, 6-3, 6-7(5)
În marea finală, Canada se va duela cu învingătoarea confruntării dintre Spania și Marea Britanie, care se va desfășura de la ora 18:30 (ora României). Marea favorită a acestei întâlniri este în mod evident țara gazdă. Competiția se desfășoară la Caja Magica, în Madrid.