Simona Halep a început perfect turneul de la Dubai, cu victorii în minimum de seturi cu Alison Riske și Gabriela Ruse. În faza sferturilor, românca va avea o adversară mult mai redutabilă, tunisianca Ons Jabeur (10 WTA), care a trecut fără emoții în optimi de Jessica Pegula, scor 6-3, 6-1.
Meciul de joi va fi un bun prilej pentru Simona să pună capăt unei perioade de secetă în privința meciurilor câștigate contra jucătoarelor din Top 10 WTA. Ultima izbândă de a cest gen a sportivei noastre datează din septembrie 2020, când o învingea pe Karolina Pliskova în finala turneului de la Roma, cehoaica retrăgându-se în setul secund din cauza unei accidentări.
De atunci, Simona s-a mai duelat cu alte 3 sportive clasate în primele 10 jucătoare ale lumii la vremea respectivă și a pierdut de fiecare dată. Aryna Sabalenka (Stuttgart 2021 - semifinale), Elina Svitolina (US Open 2021 - optimi) și Maria Sakkari (Moscova 2021 - sferturi) sunt jucătoarele care au învins-o pe româncă în sezonul trecut, fiind la ora meciurilor în Top 10 WTA. Mai mult, Simona nu a câștigat vreun set în toate aceste confruntări.
Roland Garros
Ora de start a meciului Simona Halep - Nastasja Schunk în primul tur la Roland Garros 2022
ACUM 11 MINUTE
În această perioadă, Ons Jabeur a jucat 11 partide contra unor tenismene din Top 10 WTA, câștigând 5 dintre ele. Chiar dacă are și ea un palmares negativ în acest sens, tunisianca a făcut câteva meciuri memorabile în ultimul an, astfel că Simona va avea cu siguranță o partidă dificilă contra ei.

Simona Halep și Ons Jabeur s-au mai întâlnit de două ori în carieră până acum, scorul fiind egal, 1-1. Mai întâi, Simona a fost nevoită să se retragă din turul 1 de la Beijing (2018), după ce pierduse primul set cu 6-1. Ultima confruntare directă a avut loc chiar la Dubai, în 2020. Atunci, românca s-a impus dramatic, în tie-break-ul decisivului, scorul final fiind 1-6, 6-2, 7-6 (7).
Jabeur este o jucătoare în plină ascensiune, ea devenind de curând prima jucătoare din Africa ajunsă în TOP 10 WTA. Tunisianca este singurul cap de serie rămas în competiție la Dubai, toate celelalte favorite fiind învinse în primul tur sau în optimi. Astfel, câștigătoarea duelului Halep - Jabeur va avea mari șanse de a merge până la capăt la turneul din Emirate.
Învingătoarea acestei dispute o va înfrunta în semifinale pe câștigătoare partidei Petra Kvitova - Jelena Ostapenko.
Mouratoglou a dezvăluit ce rol are în echipa Simonei Halep, înainte de RG: "Nu sunt Dumnezeu!"