Era Djokovic, la final? "Se chinuie din ce în ce mai mult!" O fostă mare campioană a dat verdictul despre sârb

Novak Djokovic, cel mai titrat tenismen din istorie, pare să se confrunte cu dificultăți tot mai mari în debutul sezonului 2025. Aceasta este opinia fostei mari campioane de dublu, Rennae Stubbs.

Novak Djokovic

Credit imagine: Getty Images

După un parcurs promițător la Australian Open, unde a reușit să-l învingă pe Carlos Alcaraz în sferturile de finală, sârbul de 37 de ani a fost forțat să se retragă în semifinale împotriva lui Alexander Zverev din cauza unei accidentări la piciorul stâng.
Fosta ocupantă a locului 1 WTA la dublu, Rennae Stubbs, și-a exprimat îngrijorarea cu privire la capacitatea lui Djokovic de a continua să domine circuitul ATP, evidențiind problemele fizice tot mai frecvente ale sârbului. "Novak Djokovic a pierdut în fața lui Berrettini. Berrettini a jucat meciul vieții lui. Lovea forehand-uri peste tot pentru puncte câștigătoare", a declarat Stubbs în cadrul podcastului său, The Rennae Stubbs Tennis Podcast.
CITEȘTE ȘI:

S-a încheiat era Djokovic? Ce crede Rennae Stubbs

Accidentările recente par să afecteze tot mai mult performanțele lui Djokovic. După ce a suferit o ruptură la ischiogambieri în meciul cu Alcaraz, acesta s-a recuperat rapid pentru a reveni în competiție la Qatar Open, însă a fost învins în primul tur de Matteo Berrettini, o înfrângere surprinzătoare pentru liderul sârb. Aceasta a fost prima sa eliminare într-un prim meci al unui turneu pe suprafață dură de la Miami Open 2018.
"Știu că a avut probleme la începutul acestui an, în Australia, cu piciorul. Se confruntă cu accidentări în ultimii ani, fie la genunchi, fie la picior", a adăugat Stubbs. "Novak s-a recuperat de fiecare dată mai bine decât majoritatea jucătorilor, poate chiar mai bine decât oricine. Dar acum devine o problemă reală faptul că nu mai câștigă meciuri".
Deși palmaresul său rămâne impresionant, cu 99 de titluri câștigate, inclusiv aurul olimpic la Paris 2024, Djokovic pare să resimtă trecerea timpului: "Când nu ai mai jucat o vreme și revii pe teren la o vârstă mai înaintată, trebuie să forțezi mai mult, devii mai emoționat, corpul devine mai tensionat. Și el se chinuie din ce în ce mai mult", a concluzionat Stubbs.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo