Finala de la Oeiras, poate cel mai nebun meci din istoria tenisului. E ireal cum a evoluat scorul

Publicat 21/04/2024 la 17:04 GMT+3

Suzan Lamens a câștigat poate cea mai nebună finală din istoria tenisului, azi, în turneul Challenger de la Oeiras. Olandeza de 24 de ani a depășit-o pe Clara Tauson (87 WTA), după o partidă cu o desfășurare incredibilă.

Suzan Lamens

Suzan Lamens, fără vreun titlu în carieră la nivel de WTA sau în turneele de timp Challenger, pleca din postura de outsideră în ultimul act de la Oeiras, adversară fiindu-i Clara Tauson, daneza de 21 de ani care anul acesta, pe zgură, a învins-o inclusiv pe Maria Sakkari.
Calculele hârtiei nu au fost respectate, Lamnens impunându-se cu 6-4, 5-7, 6-4, la capătul unei partide de 2 ore și 48 de minute, însă desfășurarea scorului a fost una incredibilă.
După puțin peste o oră, Lamens se desprinsese la 6-4, 5-0 și nimeni din tribună nu își mai punea problema învingătoarei. Doar că Tauson a găsit resurse nebănuite și a întors incredibil soarta setului secund, după ce a salvat 3 mingi de meci.
Momentumul s-a schimbat la 180 de grade, iar daneza a "plutit" efectiv pe teren, revenind de la 4-6, 0-5 și ajungând să conducă cu 4-6, 7-5, 4-1. Cu 11 gameuri din ultimele 12 jucate, Tauson părea că nu mai poate scăpa victoria, dar Lamens a găsit resurse nebănuite. Și-a șters din minte setul secund și nu a mai greșit deloc, punând pe tabelă game după game. Au fost 5 la rând pentru batavă, care a cucerit primul său titlu după o confruntare incredibilă.
Suzan Lamens a jucat 14 meciuri în ultimele două săptămâni (inclusiv partidele de dublu), la Oeiras și Billie Jean King Cup. Olandeza s-a impus în 13 dintre partidele jucate.