Simona Halep, principala favorită a turneului, a fost învinsă vineri de Ekaterina Alexandrova în sferturile de finală ale turneului Gippsland Trophy. Campioana noastră a acuzat dureri în zona lombară și a încasat o înfrângere usturătoare, scor 2-6, 1-6, după doar o oră de joc. Simona a început excelent partida și și-a adjudecat primele două game-uri categoric, însă apoi a urmat o serie de nu mai puțin de nouă game-uri consecutive câștigate de adversara ei.
Simona a părut descumpănită ulterior și nu a mai forțat deloc. Când lucrurile au început să degenereze cu adevărat, Simona a solicitat intervenția fizioterapeutului, însă intervenția a fost scurtă pe teren. Până la final, ocupanta locului 2 în clasamentul WTA a părut că nu vrea să forțeze și să riște o accidentare cu doar câteva zile rămase până la startul primului turneu de Grand Slam al anului, Australian Open.

Ekaterina Alexandrova, întrebată despre succesul victoriei cu Simona Halep

US Open
Emma Răducanu le-a transmis românilor, prin bunica sa, un mesaj impresionant
IERI LA 12:43
Ekaterina, felicitări! Trebuie să fie minunat să o învingi pe a doua jucătoare a lumii. Cred că ești foarte fericită cu forma ta de joc. Care e secretul?
"Este minunat pentru mine să joc în semifinalele acestui turneu. Am încercat să dau tot ce am avut mai bun. La începutul meciului, am fost emoționată, pentru că această arenă nu era una norocoasă pentru mine. M-am simțit însă mult mai bine după ce am câștigat primul game", a declarat Alexandrova, citată de site-ul wtatennis.com.
La câteva minute după înfrângerea suferită de sportiva noastră, WTA Insider a anunţat eliminarea Simonei Halep de la Gippsland Trophy şi a scris despre problemele pe care le-a acuzat românca în meciul din sferturi: "Ekaterina Alexandrova îi trânteşte uşa în nas unei Simona Halep uşor afectată, lovind adânc şi plat pentru a câştiga cu 6-2, 6-1 şi a avansa în semifinalele Gippsland Trophy. Halep a părut să aibă probleme la spate, dar Alexandrova a găsit colţurile terenului", a transmis WTA, după meci.
O ofertă imbatabilă pentru un tenis care întoarce capete. Aplicația Eurosport Player la 0,99€ pentru o lună.

Australian Open 2021 - Acțiunea de la Melbourne revine pe Eurosport

US Open
Clasamentul pentru Turneul Campioanelor: Emma Răducanu, salt uriaș. Cum arată TOP 10
13/09/2021 LA 09:12
US Open
"Le-am zis de atunci <Tăceți naibii din gură>!". Navratilova îi ia apărarea Emmei Răducanu
13/09/2021 LA 08:28