Irina Bara (125 WTA) a fost învinsă de Anett Kontaveit (2 WTA), în primul tur al turneului WTA de la Hamburg. A doua jucătoare a lumii s-a impus cu 6-3, 7-6(3), într-o partidă care a durat o oră și 37 de minute.
Primul set a fost adjudecat de Kontaveit după o jumătate de oră. Cu un avans de două break-uri, jucătoarea din Estonia și-a permis să piardă pe propriul serviciu la 5-2, pentru a închide setul pe serviciul româncei, un game mai târziu.

Setul al doilea a fost mult mai echilibrat. Ambele jucătoare au avut probleme cu serviciul, iar Bara s-a aflat în postura de a servi pentru set, după ce a făcut break-ul la 5-5. Din nefericire pentru româncă, Anett Kontaveit a făcut rebreak și a trimis setul în decisiv.
Acolo, experiența jucătoarei din Estonia și-a spus cuvântul. La 3-3, Kontaveit a realizat minibreak-ul și a câștigat toate punctele până la finalul partidei.
În turul următor, Anett Kontaveit o va întâlni pe Rebecca Peterson (93 WTA), cea care a trecut de Kateryna Baindl (140 WTA) 6-3, 6-0. Câștigătoarea partidei din optimi o va întâlni în sferturi pe Andrea Petkovic (67 WTA).
Tot astăzi, Gabriela Ruse, câștigătoarea ediției din 2021 a turneului de la Hamburg, a fost eliminată de Bernarda Pera.
Wimbledon
Irina Bara, a șasea româncă din turul 2 la Wimbledon! A trecut fără probleme de Chloe Paquet
28/06/2022 LA 16:15
Anett Kontaveit și-a demis antrenorul pentru că e rus! Explicațiile date de a 2-a jucătoare a lumii
07/06/2022 LA 15:27