Sorana Cîrstea a pierdut finala turneului WTA de la Strasbourg! Krejcikova s-a impus în două seturi

Irina Aldea

Actualizat 29/05/2021 la 18:10 GMT+3

Sorana Cîrstea a pierdut în fața Barborei Krejcikova finala turneului WTA 250 de la Strasbourg. Cehoaica s-a impus în 2 seturi, scor 6-3, 6-3.

Sorana Cîrstea

Credit imagine: Twitter

UPDATE / Sorana Cîrstea a ratat șansa de a cuceri cel de-al 2-lea titlu din 2021. Sportiva din Târgoviște a fost învinsă de Barbora Krejcikova în finala de la Strasbourg cu un dublu 6-3, după o oră și 41 de minute de joc.
În ciuda acestei înfrângeri, Sorana rămâne cu evoluțiile bune din această săptămână și are un moral excelent înainte de Roland Garros. La Paris, Sorana va avea o misiune dificilă încă din primul tur, urmând s-o întâlnească pe Johanna Konta.
În plus, rezultatul obținut la Strasbourg o ajută pe Sorana în perspectiva calificării la Jocurile Olimpice.
UPDATE / Sorana pierde primul set în 53 de minute, deși a avut șansa să revină. 3-6
UPDATE / Sorana revine în set pe serviciul cehoaicei. 3-5.
UPDATE / Sorana rămâne în meci și câștigă al doilea său game. 2-5 și Krejcikova servește pentru a închide primul set.
UPDATE / Jucătoarea din Cehia se îndreaptă spre câștigarea primului set. 1-5
UPDATE / Sorana Cîrstea reușește să câștige primul său game în finala de la Strasbourg. 1-4
UPDATE / Sorana pierde și game-ul 4 din primul set. 0-4.
UPDATE / Krejcikova joacă perfect și reușește al doilea break în acest meci. 0-3
UPDATE / Krejcikova câștigă lejer al doilea game, pe propriul serviciu. 0-40 (0-2)
UPDATE / Sorana pierde primul game pe propriul serviciu. Cehoaica reușește să câștige la a 3 minge de break.
Barbora Krejcikova (38 WTA), a cincea favorită a turneului, va fi adversara româncei Sorana Cîrstea (61 WTA) în finala turneului WTA de la Strasbourg, dotat cu premii totale de 189.708 de euro. Vineri, în semifinale, Krejcikova a trecut dificil, după două ore şi 20 de minute de joc, de germanca Jule Niemeier (216 WTA), venită din calificări, pe care a învins-o în trei seturi, 5-7, 6-3, 6-4.
Sorana Cîrstea, la rândul ei, s-a calificat în finala turneului după ce a învins-o pe poloneza Magda Linette, cu 3-6, 6-4, 6-2, în penultimul act. Sorana Cîrstea (31 ani) a obţinut victoria în ceva mai multe de două ore (2 h 08 min), reuşind o revenire remarcabilă. Linette (29 ani, 48 WTA) a câştigat primul set cu 6-3, fructificând singura oportunitate de break din acest set. Poloneza a început bine şi actul secund, în care a avut de două ori avantajul break-ului (2-1, 3-2), dar Cîrstea a revenit de fiecare dată, reuşind să încheie setul, cu 6-4, contra serviciului. Românca a dominat decisivul, reuşind să câştige ultimele patru ghemuri (6-2).

WTA Strasbourg | Sorana Cîrstea – Barbora Krejcikova, LIVE TEXT de la ora 16.00

Pentru sportiva noastră va fi a şasea finală a carierei, după titlurile obţinute în 2008 la Taşkent şi luna trecută, la Istanbul, şi finalele jucate la Budapesta (2007), Toronto (2013) şi Taşkent (2019). În urma calificării în finală, Cîrstea şi-a asigurat un cec de 13.224 de euro şi 180 de puncte WTA.
Cîrstea şi Krejcikova s-au mai întâlnit de două ori până acum, scorul fiind 1-1 la victorii. Krejcikova (25 ani) s-a impus în 2017, în semifinale la Nurnberg, cu 6-4, 4-6, 6-0, iar Sorana a învins în decembrie anul trecut, în sferturi la Dubai, cu 7-6 (5), 1-6, 6-3. Acum, e pe locul 53 în clasamentul live, iar dacă va triumfa la Strasbourg va ajunge la 1.544 și, începând de luni, se va afla pe locul 49 în ierarhia întocmită de Asociația de Tenis Feminin.
Fiecare turneu ATP Masters 1000 și toate cele patru turnee de Mare Șlem sunt în direct, la cerere și fără reclame pe Eurosport Player.