Laver Cup: Europa - Restul Lumii 8-13! Frances Tiafoe a adus marea victorie pentru Team World

Cristian Mihală

Actualizat 25/09/2022 la 20:12 GMT+3

Echipa Restului Lumii a câștigat în acest weekend în premieră Laver Cup, după ce Frances Tiafoe a adus ultimele 3 puncte pentru echipa lui John McEnroe, în meciul cu Stefanos Tsitsipas.

Frances Tiafoe of Team World celebrates a point during the singles match between Stefanos Tsitsipas of Team Europe and Frances Tiafoe of Team World during Day Three of the Laver Cup at The O2 Arena on September 25, 2022 in London, England

Europa - Restul Lumii 8-13, în Laver Cup

UPDATE | Frances Tiafoe a revenit incredibil în meciul cu Stefanos Tsitsipas și a adus marea victorie pentru echipa Restului Lumii, impunându-se cu scorul de 1-6, 7-6 (11), 10-8, după o oră și 48 de minute de joc. E pentru prima dată când echipa condusă de John McEnroe obține victoria în Laver Cup.
UPDATE | Frances Tiafoe câștigă setul secund după un tiebreak istovitor, scor 7-6 (11), după o oră și 10 minute de joc. Tsitsipas a irosit 4 mingi de meci.
UPDATE | Stefanos Tsitsipas joacă extraordinar și câștigă cu 6-1 primul set în fața lui Frances Tiafoe, după doar 21 de minute de joc.
UPDATE | Începe a treia dispută a zilei de duminică, în Laver Cup: Stefanos Tsitsipas vs. Frances Tiafoe (în direct pe Eurosport 1 şi Eurosport Player).

Europa - Restul Lumii 8-10, în Laver Cup

UPDATE | Felix Auger-Aliassime câștigă în mod neașteptat meciul cu Novak Djokovic, scor 6-3, 7-6 (3), după o oră și 35 de minute de joc, și aduce trei puncte uriașe pentru echipa Restului Lumii.
picture

Djokovic, fără șanse în fața lui Auger-Aliassime! Echipa Restului Lumii, readusă în luptă de Felix

UPDATE | Îngrijorat, Roger Federer l-a sfătuit pe Novak Djokovic și i-a spus ce ar trebui să facă la 3-6, 2-3 cu Auger-Aliassime.
picture

"Hai să evităm asta!" Ce l-a pus Federer pe Djokovic să facă la 3-6, 2-3 cu Auger-Aliassime

UPDATE | Sârbul pare să aibă probleme cu încheietura mâinii drepte.
UPDATE | Felix Auger-Aliassime câștigă manșa inaugurală în fața lui Novak Djokovic, scor 6-3, după 38 de minute de joc. Se îngroașă gluma pentru echipa Europei.
UPDATE | Începe a doua dispută a zilei de duminică, în Laver Cup: Novak Djokovic vs. Felix Auger-Aliassime (în direct pe Eurosport 1 şi Eurosport Player).

Europa - Restul Lumii 8-7, în Laver Cup

UPDATE | Dublul Auger-Aliassime/Jack Sock s-a impus cu scorul de 2-6, 6-3, 10-8, în duelul cu perechea Matteo Berrettini/Andy Murray. Europa are acum un avans minim, înainte de disputa Djokovic - Auger-Aliassime, de la simplu.
picture

Meci dramatic la dublu, în Laver Cup! Restul Lumii vine la un singur punct de Europa

UPDATE | Setul secund a fost la 180 de grade faţă de primul. Matteo Berrettini, locomotiva dublului echipei Europei, a scăzut mult nivelul, astfel că Auger-Aliassime şi Jack Sock au profitat. Scorul e 6-2, 3-6 şi soarta disputei va fi tranşată într-un super-tie-break.
picture

Set Restul Lumii

UPDATE | Murray şi Berrettini au făcut un prim set magic în disputa de dublu de la Laver Cup, contra perechii Auger-Aliassime-Sock şi sunt la un set distanţă să facă 11-4 în favoarea Europei, la general.
Setul nu a avut istoric: cel mai aprins moment a fost când Murray şi Berrettini s-au ciocnit. Scoţianul nu s-a putut redresa şi a căzut, dar din fericire nu a avut probleme să continue.
picture

Murray şi Berrettini, accident în primul set al partidei de dublu din Laver Cup

UPDATE | Începe prima dispută a zilei de duminică, în Laver Cup: dublul Berrettini/Murray sunt faţă în faţă cu perechea Auger-Aliassime/Sock (în direct pe Eurosport 1 şi Eurosport Player)
Ştirea iniţială

Laver Cup: Europa, la două victorii de succesul final

Dacă după ziua de vineri scorul dintre Echipa Europei și cea a Restului lumii era 2-2, ieri reprezentanții bătrânului continent s-au distanțat la 8-4, grație rezultatelor lui Berrettini și Djokovic.
Turneul se joacă pe parcursul a trei zile, primele două zile fiind formate dintr-o sesiune de zi și una de noapte, iar în cea de-a treia zi e programată doar o sesiune de zi. În fiecare zi se dispută patru meciuri - trei de simplu și unul de dublu. Toate meciurile se dispută în sistemul cel mai bun din trei seturi.
Dacă jucătorii sunt la egalitate după primele două seturi, în decisiv se joacă pe sistemul de departajare până la 10 puncte. Fiecare victorie îi aduce echipei un punct vineri, două puncte sâmbătă și trei puncte duminică. Prima echipă care ajunge la 13 puncte (dintr-un total de 24 de puncte disponibile) câștigă trofeul.
Ca atare, Europa are nevoie azi de două victorii pentru a-și asigura succesul, iar acesta poate veni după duelul de simplu al lui Novak Djokovic cu Felix Auger-Aliassime. În contextul în care dublul Berrettini/Murray trec de Auger-Aliassime/Sock, în prima partidă a zilei (ora 14:00), sârbul va juca având trofeul pe masă.
Programul Laver Cup de duminică (ora 14:00, Eurosport 1 și Eurosport Player)
Laver Cup se desfășoară prin rotație între diferite orașe gazdă, în Europa și SUA. Până în prezent, aceste orașe gazdă au fost:
  • 2017 (ediția inaugurală) - Praga, Republica Cehă
  • 2018 - Chicago, Statele Unite ale Americii
  • 2019 - Geneva, Elveția
  • 2020 - nu a avut loc din cauza pandemiei de coronavirus
  • 2021 - Boston, Statele Unite ale Americii
Cine alege echipele din Laver Cup?
Laver Cup este un turneu internațional de tenis masculin pe echipe care se joacă între echipa Europei și echipa Lumii (formată din jucători din țări din afara Europei). Turneul a fost inspirat de Ryder Cup din golf. Turneul se joacă pe parcursul a trei zile, primele două zile fiind formate dintr-o sesiune de zi și una de noapte, iar în cea de-a treia zi e programată doar o sesiune de zi.
Cupa Laver este creația lui Roger Federer și a agentului său, Tony Godsick, cu scopul de a-l onora pe marele Rod Laver.
Căpitanii selectează trei membri ai echipei lor - "căpitanii aleși" Bjorn Borg și John McEnroe. Ceilalți se califică în funcție de clasamentul din ATP. În acest an, echipele au fost selectate după cum urmează: