Lorenzo Musetti a dezvăluit cine e adversarul care "i-a dărâmat" încrederea: "Nu mai am nicio certitudine!"

Publicat 11/11/2022 la 13:59 GMT+2

Lorenzo Musetti a avut un an solid, câștigând două titluri, însă italianului i-a fost serios zdruncinată încrederea la turneul Masters de la Paris, acolo unde Novak Djokovic nu i-a dat nicio șansă.

Lorenzo Musetti

Lorenzo Musetti părea să joace un tenis foarte bun la turneul Masters de la Paris, până ce a ajuns în faza sferturilor de finală. Italianul l-a întâlnit acolo pe Novak Djokovic. Sârbul nu a cedat decât 3 game-uri tot meciul, impunându-se cu 6-0, 6-3. În urma acestei înfrângeri, Musetti a părut resemnat.
Betano Afiș, varianta 2
Acest conținut vă este oferit de Betano
Se pare că acea înfrângere usturătoare a lăsat urmări în moralul lui Lorenzo Musetti, asta pentru că la Next Gen ATP Finals, turneul destinat viitoarelor staruri din ATP, acolo unde era principal favorit, italianul nu a reușit să treacă de faza grupelor. El a explicat la Milano că Djokovic e jucătorul care "i-a dărâmat" încrederea în forțele proprii.

După ce l-a învins pe Tseng cu 3-0 la seturi, Lorenzo Musetti a cedat în fața elvețianului Dominic Stricker. Italianul a jucat apoi un meci decisiv cu Jack Draper și pornea ca mare favorit în duelul cu britanicul, însă Draper nu i-a dat nicio șansă lui Musetti, pe care l-a învins clar, cu scorul de 4-1, 4-0, 4-3, după doar 58 de minute de joc.
"Acea înfrângere urâtă m-a rănit pentru că nu reflectă cu adevărat ceea ce am arătat în ultimele săptămâni. Dar, în acest moment, pot exista recidive. Au fost poate un pic prea multe așteptări în acel meci, pe care nu le-am putut gestiona, iar Djokovic a fost foarte bun. A reușit foarte ușor să îndepărtezetoate certitudinile pe care credeam că le aveam despre jocul meu. A depins de mine să-mi revin, dar nu am reușit", a declarat al 23-lea jucător al lumii.
Turneul Campionilor se vede în săptămâna 13 – 20 noiembrie 2022 în direct pe Eurosport 2, dar și pe aplicația Eurosport (Android și iOS).

Ultimul mare eveniment al anului, Turneul Campionilor, se vede pe Eurosport între 13-20 noiembrie