Simona Halep a obținut în această dimineață calificarea în semifinalele turneului de la Melbourne Summer Set 1, după ce a trecut în trei seturi de Viktoria Golubic, scor 2-6, 7-5, 4-6.
Românca, locul 20 WTA, a câștigat primul set în doar 26 de minute, începând cu un break pe serviciul adversarei și terminând cu 4 game-uri consecutive adjudecate.
În setul 2, Halep a început la fel, cu un break, și și-a câștigat ulterior și propriul serviciu, dar apoi meciul s-a echilibrat, iar cele două sportive și-au împărțit punctele. Deși Simona a condus cu 1-3, 2-4 și 4-5, Golubic a găsit puterea de a întoarce scorul și de a se distanța spre final, câștigând 3 game-uri la rând și impunându-se cu 7-5.
Roland Garros
Simona Halep la Roland Garros 2022: "E o nebunie ce a putut să facă Serena cu Patrick alături"
ACUM 4 ORE
Setul decisiv a debutat cu 4 break-uri, Halep și Golubic împărțindu-și punctele și aflându-se la egalitate pentru aproximativ o oră de joc. În cele din urmă, românca a reușit să câștige trei game-uri consecutive și să obțină victoria, la capătul unui meci care a durat două ore și 35 de minute de joc.
În urma acestui rezultat, Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului Melbourne Summer Set 1, unde o va înfrunta pe Qinwen Zheng, care a recut în două seturi de Ana Konjuh, scor 6-7 (1), 6-7 (6).

Știrea inițială
Organizatorii de la Melbourne Summer Set 1 au anunţat în această după-amiază programul de vineri. Simona Halep va reveni în arenă, pentru un loc în semifinale, de la ora 03:30. Românca se va duela cu elveţianca Viktoria Golubic, o sportivă de 29 de ani, clasată pe locul 43 WTA.
O revelaţie a sezonului trecut, elveţianca îi va oferi ceva mai multe emoţii lui Halep, dar campioana noastră este optimistă: "La acest nivel toată lumea joacă bine. Mă concentrez asupra mea, aşa cum am făcut-o în primele două meciuri. Joc bine, am încredere, însă e un alt meci. Voi încerca să mă bucur şi să joc cel mai bun tenis al meu, pentru că dacă reuşesc astaatunci am şansa de a câştiga".
Simona Halep a câştigat singurul său meci direct cu Golubic (29 ani, 43 WTA), în 2018, în Fed Cup, cu 6-3, 1-6, 6-1.
CITEŞTE ŞI:
"UN SINGUR OM E DE VINĂ PENTRU TOT CE I SE ÎNTÂMPLĂ LUI DJOKOVIC". ANUNŢUL FĂCUT DE SÂRBI

Halep, extrem de mulţumită de nivelul arătat cu Ruse

Simona Halep, numărul 20 mondial, s-a arătat foarte bucuroasă de nivelul de joc arătat în meciul câştigat cu 6-2, 6-1 în faţa conaţionalei sale Gabriela Ruse, joi, în optimile de finală ale turneului.
"Sunt foarte fericită că am câştigat astfel. Începutul a fost un pic dificil, nu am simţit prea bine mingea, însă, uşor-uşor, am simţit tot mai bine jocul şi cred că am dominat meciul", a declarat fostul lider mondial la finalul partidei.
"Sunt foarte bucuroasă pentru felul cum am jucat. Am muncit mult în extra-sezon, aşa că mă simt pregătită să joc meciuri. Chiar mi-au lipsit mult meciurile oficiale, aşa că iată-mă şi încerc de fiecare dată să dau tot ce pot", a mai spus Halep.
Simona Halep a avut nevoie de doar 61 de minute pentru a o învinge pe Ruse, de care a mai trecut în octombrie, la Transylvania Open (Cluj-Napoca). Cele două au făcut pereche la Melbourne la dublu, însă au pierdut în primul tur în faţa cuplului Bernarda Pera (SUA)/Katerina Siniakova (Cehia).
Ruse (87 WTA), care se afla în afara top 200 în iulie, când a câştigat primul său titlu WTA, la Hamburg, venind din calificări, nu a învins până acum nicio jucătoare din top 20 în şase tentative, iar Halep nu a pierdut în faţa altei românce din 2010.
Cum s-a schimbat Simona Halep după ce a început colaborarea cu Mouratoglou! "Are ceva nou"
ACUM 8 ORE
Simona Halep știe pe ce loc al clasamentului WTA se va afla la startul turneului de la Roland Garros