Carlos Alcaraz a obținut calificarea în sferturile de finală de la Miami Open, după ce l-a învins în optimi pe Stefanos Tsitsipas, scor 7-5, 6-3, într-una dintre cele mai bune prestații ale sale din 2022. El a revenit în primul set de la 2-5 și l-a impresionat pe Andy Roddick.

Carlos Alcaraz, de neoprit la Miami! L-a bătut pe Tsitsipas și e în sferturi

Fostul număr 1 mondial a vorbit despre prestația spaniolului din timpul partidei cu Tsitsipas, fiind convins că are toate calitățile pentru a deveni un adevărat star al sportului alb:
Miami Open
La ce să ne așteptăm de la Carlos Alcaraz!? Experții Eurosport România și-au spus părerile
04/04/2022 LA 09:25
"Băiatul acesta se mișcă incredibil. În mod normal, oamenii trebuie să își îmbunătățească deplasarea pe teren iar el nu are nevoie de prea mult timp pentru a lovi cu forehand-ul. Cei mai mulți jucători cu forehand-uri puternice au nevoie de două picioare sub ei.
Băiatul acesta poate lovi foarte rapid, aproape la fel cum obișnuia Andre Agassi să facă. Lovești o minge puternică spre el și vine înapoi la fel de repede. Cu el nu e de glumit și nu cred că e o surpriză (n.r. victoria în fața lui Tsitsipas).
Nu știu dacă am mai văzut pe cineva atât de tânăr, de la care să te aștepși să câștige atât de des. E ca un animal", a declarat Andy Roddick.

Din tweener - în tweener. Alcaraz și Tsitsipas, faza turneului la Miami

Carlos Alcaraz va juca în sferturile de finală de la Miami împotriva lui Miomir Kecmanovic, cel care a produs surpriza în optimi și l-a eliminat pe campionul de la Indian Wells, Taylor Fritz, scor 3-6, 6-1, 6-4.
Carlos Alcaraz se află pe locul 16 în clasamentul ATP și a câștigat deja un turneu în 2022, la Rio, pierzând doar două partide în acest an.
Miami Open
Era Alcaraz a început! "O legendă în devenire. Deja îl văd printre marii favoriți la Roland Garros"
04/04/2022 LA 06:59
Miami Open
Iga Swiatek, entuziasmată de victoria cu Osaka în finala de la Miami! Predicția făcută de poloneză
03/04/2022 LA 06:05