Reacția Elisei Mertens, după ce a învins-o pe Simona Halep la WTA Madrid! Cum a descris meciul

Actualizat 04/05/2021 la 18:10 GMT+3

Simona Halep a fost eliminată de Elise Mertens în optimile turneului WTA Madrid. Jucătoarea româncă a fost învinsă în setul decisiv, la capătul unui meci extrem de spectaculos, scor 6-4, 5-7, 5-7.

Elise Mertens, au tournoi WTA d'Istanbul

Simona Halep n-a reușit să treacă de Elise Mertens în optimile WTA Madrid. Campioana noastră a câștigat primul set, scor 6-4, apoi belgianca a pus în scenă o revenire fantastică.
Mertens și-a adjudecat setul secund cu 7-5, iar învingătoarea s-a decis în decisiv. Acolo, belgianca a fost mai inspirată și s-a impus tot cu 7-5, la capătul unui meci care s-a întins pe o durată de 2 ore și 36 de minute.
În sferturile de finală, Mertens se va duela cu Aryna Sabalenka, care în optimi a învins-o pe Jessica Pegula.

Ce a spus Elise Mertens, după ce a învins-o pe Simona Halep la WTA Madrid

La finalul partidei cu Halep, Mertens s-a arătat extrem de bucuroasă și a etichetat în 3 cuvinte întâlnirea cu românca drept "o adevărată bătălie". Sportiva din Belgia s-a calificat pentru prima oară în sferturile de finală la Madrid:
"Sunt foarte fericită cu această performanță, a fost o adevărată bătălie, sunt cu adevărat încântată.
Trebuie să-mi revin acum, sunt foarte bucuroasă să fiu pentru prima oară în sferturi la Madrid. Nu am prea mult timp ca să sărbătoresc după acest succes, următorul meci este aproape", a spus Elise Mertens, după duelul cu Halep.

LIVETEXT. Simona Halep - Elise Mertens 6-4, 5-7, 5-7

• 6-4, 5-7, 5-7. Aventura Simonei Halep se oprește în optimile de finală la Madrid. Campioana noastră a fost eliminată de Elise Mertens la Caja Magica, la capătul unui meci care a durat două ore și 35 de minute de joc. Aceasta este prima victorie a belgiencei în fața sportivei noastre pe zgură. În continuare, Elise Mertens o va întâlni la Madrid pe câștigătoarea meciului dintre Aryna Sabalenka și Jessica Pegula.
  • 5-6. Elise Mertens continuă să preseze și e la doar un game distanță de sferturi.
  • 5-5. Simona Halep rămâne în meci! Urmează game-urile cruciale!
  • 4-5. Elise Mertens se apropie tot mai mult de victorie. Simona va servi pentru a rămâne în meci.
  • 4-4. Lupta nebună continuă! Elise Mertens obține imediat rebreak-ul!
  • 4-3. Elise Mertens greșește inexplicabil, iar Simona Halep obține un nou break.
  • 3-3. Elise Mertens egalează la 3, după un game complicat pe serviciu pentru Simona Halep.
  • 3-2. Elise Mertens își face serviciul cu ușurință și se menține aproape după cedarea unui game pe propriul serviciu.
  • 3-1. Simona Halep consolidează break-ul obținut mai devreme la capătul unui game maraton de nu mai puțin de 13 puncte.
  • 2-1. Simona Halep obține primul break al setului decisiv! De aici poate începe drumul spre calificarea în sferturile de finală.
  • 1-1. Simona Halep își face și ea serviciul.
  • 0-1. Elise Mertens începe setul decisiv cu dreptul și câștigă game-ul de debut.
  • ÎNCEPE SETUL DECISIV LA MADRID
  • 6-4, 5-7. Elise Mertens câștigă setul 2 și trimite meciul în set decisiv! Belgianca a câștigat primul ei set pe zgură în fața româncei.
  • 6-4, 5-6. Mertens își face serviciu, iar Simo va mai servi o dată pentru a rămâne în set.
  • 6-4, 5-5. Simona Halep își face serviciul și supraviețuiește în acest set 2.
  • 6-4, 4-5. Mertens trece iar la conducere, iar Simo va servi pentru a rămâne în acest al doilea set.
  • 6-4, 4-4. Din păcate, Simona nu reușește să-și consolideze break-ul, iar lupta continuă.
  • 6-4, 4-3. Simona Halep reușește break-ul și se apropie de calificarea în sferturi la Madrid.
  • 6-4, 3-3. Simona Halep își face serviciul pentru prima dată în setul secund și egalează la 3.
  • 6-4, 2-3. La fel ca în game-urile precedente, Simona Halep face rebreak-ul.
  • 6-4, 1-3. Simona pare să se grăbească, iar asta nu o ajută dejoc. Mertens face iar break-ul.
  • 6-4, 1-2. Simona Halep recuperează imediat break-ul.
  • 6-4, 0-2. După un început de game foarte bun, Simona Halep își pierde serviciul.
  • 6-4, 0-1. Elise Mertens începe setul al doilea cu dreptul.
  • ÎNCEPE SETUL AL DOILEA LA MADRID
  • 6-4. Simona Halep câștigă setul inaugural după 40 de minute de joc.
  • 5-4. Mertens supraviețuiește în acest game, dar Simona va servi în continuare pentru a încheia manșa inaugurală.
  • 5-3. Simona Halep își face serviciul! Mertens va servi pentru a rămâne în set.
  • 4-3. Simona Halep reacționează imediat la retur și revine la conducere, fiind la doar două game-uri distanță de câștigarea setului întâi.
  • 3-3. Simona Halep a început cu 30-0 pe propriul serviciu, însă Mertens a profitat de câteva greșeli și a făcut rebreak-ul.
  • 3-2. Elise Mertens își face serviciul și stă aproape de Simona în acest set inaugural.
  • 3-1. Simona Halep își consolidează break-ul obținut mai devreme, însă nu fără emoții.
  • 2-1. Simona Halep obține primul break al meciului cu Elise Mertens, în optimi la Madrid.
  • 1-1. Simona Halep câștigă și ea primul game pe serviciu, salvând nu mai puțin de trei minge de break.
  • 0-1. Elise Mertens începe bine la serviciu, chiar dacă Simona a avut 30-0 la retur în game-ul de debut.