Barty a acumulat după calificarea în finală 10.090 de puncte în clasamentul WTA, fiind prima jucătoare care reușește performanța de a trece de 10.000 de puncte de la Serena Williams, americanca adunând 10.440, bornă care poate fi egalată de Barty dacă va câștiga turneul.
Barty, care a pierdut în fața Paulei Badosa în sferturile de finală de la Charleston, a reușit 30 de lovituri câștigătoare în ceea ce a fost o victorie impresionantă cu 6-4, 6-3. Acest succes a fost al-16-lea consecutiv pe zgură pentru australiancă.
Mutua Madrid Open
Simona Halep a explicat eliminarea de la Madrid: ”Asta nu-mi place!”
06/05/2021 LA 17:04

Ashleigh Barty, parcurs impresionant în 2021

Badosa, prima jucătoare din Spania care a ajuns în semifinale la Madrid, a ținut ritmul cu Barty la începutul partidei, însă nu a mai făcut față atunci când a servit la 4-5, salvând două mingi de set pentru ca apoi să îi ofere primul set lui Barty după o dublă greșeală.
Barty, care a câștigat atât turneul de simplu cât și cel de dublu de la Stuttgart luna trecută, a cedat un break la începutul celui de-al doilea set, însă a revenit câștigând patru game-uri consecutive pentru a prelua controlul semifinalei.
Campioana din 2019 de la Roland Garros a continuat în același ritm și și-a asigurat în cele din urmă un loc în finala de la Madrid printr-un as caracteristic, ajungând la 25 de victorii în acest an și doar trei înfrângeri.
Barty va juca în finală cu Aryna Sabalenka sau Anastasia Pavlyuchenkova.
"E un moment mare în cariera mea!" Elise Mertens a explicat cum a învins-o pe Simona Halep la Madrid
05/05/2021 LA 10:34
"Trebuie să mă opresc să fac asta!" Simona Halep a oferit explicații după eliminarea de la Madrid
04/05/2021 LA 16:48