Naomi Osaka revine în circuit după 3 luni de absență! La ce turneu și-a confirmat prezența

Eurosport
DeEurosport

Publicat 20/07/2022 la 17:42 GMT+3

Naomi Osaka are obiective importante stabilite pentru a doua parte a sezonului. După 3 luni de absență, nipona va reveni în circuit la turneul de la San Jose, în Statele Unite ale Americii.

Naomi Osaka a mis sur la table les difficultés mentales des athlètes dans le tennis

Ajunsă pe locul 38 în clasamentul mondial, Naomi Osaka, cvadruplă câştigătoare de Grand Slam, va juca primul ei turneu după Roland Garros la Silicon Valley Classic din San Jose (1-7 august), pentru care a acceptat un wild card, transmite Agerpres.
Osaka, 24 ani, a cucerit un Grand Slam în fiecare din ultimii patru ani, dar la Roland Garros a fost eliminată încă din primul tur de americanca Amanda Anisimova (7-5, 6-4), la Australian Open a ieşit în turul trei, iar de la Wimbledon s-a retras din cauza unei accidentări, însă anterior a declarat că nu e motivată să joace la All England Club din lipsa punctelor din WTA.

Turneul de la San Jose are loc cu patru săptămâni înainte de US Open, ultimul Grand Slam al anului: ''Suntem foarte încântaţi că Naomi Osaka va reveni în Bay Area (zona San Francisco - San Jose). Ea şi-a făcut debutul în WTA la turneul nostru şi urmărind dezvoltarea ei atât pe teren cât şi în afara lui a fost uimitor. Ea nu este doar o jucătoare incredibilă, dar angajamentul ei pentru echitate şi schimbare socială este cu adevărat o inspiraţie'', a spus Vickie Gunnarsson, directorul turneului de la San Jose.
Osaka ocupă în prezent locul 38 în ierarhia WTA şi nu a câştigat niciun turneu în acest an, dar a jucat finala la Miami unde a fost învinsă de poloneza Iga Swiatek, nr. 1 mondial. Printre jucătoarele care au confirmat prezenţa la San Jose se numără kazaha Elena Rîbakina, campioana de la Wimbledon, Ons Jabeur, finalista de la Wimbledon, Coco Gauff şi canadianca Bianca Andreescu, campioana US Open din 2019.