Nicholas David Ionel, cea mai importantă victorie a carierei! Succes cu un jucător din Top 100 ATP

Actualizat 14/06/2022 la 17:31 GMT+3

Tenismenul român Nicholas David Ionel a obținut azi cea mai importantă victorie a carierei, după ce l-a învins Roberto Carballes Baena, ocupantul locului 91 ATP.

Nicholas David Ionel

Tânărul tenisman român Nicholas David Ionel a reuşit prima sa victorie în faţa unui jucător din top 100, spaniolul Roberto Carballes Baena, ocupantul locului 91 în ierarhia mondială, cu 6-3, 4-6, 7-6 (6), marţi, în prima rundă a turneului challenger de la Montechiarugolo (Italia), dotat cu premii totale de 134.920 de euro, potrivit Agerpres.
Nicholas David Ionel (19 ani, 328 ATP), venit din calificări, a reuşit să se impună la capătul unui meci de mare luptă în faţa experimentatului său adversar (29 ani), după mai bine de trei ore de joc (3 h 13 min). Până acum, Ionel nu obţinuse până la Montechiarugolo nicio victorie la simplu în faţa unui jucător din top 200.

Ibericul, al şaselea favorit al turneului, a fost mai bun la punctele cu primul serviciu, iar Ionel a avut un procentaj mai mare la cele cu serviciul al doilea, însă la numărul total de puncte a fost egalitate, 106 pentru fiecare jucător. În primul set, Ionel a reuşit o serie de patru ghemuri la rând, de la 2-3 la 6-3. În actul secund, românul a condus cu 3-1 şi 4-2, însă spaniolul a câştigat patru ghemuri consecutive şi setul (6-3). În decisiv, Nicholas David Ionel s-a desprins la 4-1, apoi a avut 5-2, dar a fost egalat, 5-5, apoi s-a ajuns în tiebreak, unde a câştigat cu 8-6, după ce ratase două mingi de meci la 6-4.
În calificări, Ionel a trecut de suedezul Jonathan Mridha (27 ani, 468 ATP) cu 1-6, 6-3, 6-3, şi de italianul Andrea Pellegrino (25 ani, 197 ATP), cu 3-6, 7-6 (4), 6-0. Nicholas David Ionel şi-a asigurat un cec de 2.180 de euro şi 15 puncte ATP, urmând să îl înfrunte în optimi pe suedezul Elias Ymer (26 ani, 148 ATP).