Ugo Humbert, în lacrimi la Montpellier! Davidovich Fokina: "Îmi venea și mie să plâng"

Ugo Humbert a fost nevoit să abandoneze partida din primul tur de la Montpellier cu Alejandro Davidovich Fokina. Francezul a căzut urât în tiebreak-ul setului secund, iar după ce a pierdut setul, s-a retras.

Ugo Humbert blessé lors du tournoi de Montpellier contre Alejandro Davidovich Fokina, le 8 février 2023

Credit imagine: Imago

Ugo Humbert (85 ATP) nu a putut încheia partida din primul tur de la Montpellier cu Alejandro Davidovich Fokina (32 ATP). Jucătorul francez, revenit recent în Top 100 ATP, a fost nevoit să se retragă după două seturi, la scorul de 6-1, 6-7(2), din cauza unei accidentări.
La scorul de 3-1 pentru Davidovich Fokina în tiebreak, Humbert a urmărit o minge, dar piciorul drept i-a rămas în pământ și a căzut. În momentul căzăturii, francezul s-a lovit și la cap. Imediat, Alejandro Davidovich Fokina a sărit în ajutorul său.
După trei minute, Humbert s-a ridicat și a mers la banca sa, acolo unde a primit îngrijiri. La nouă minute de la accidentare, el a revenit pe teren și a continuat tie-break-ul. În ciuda faptului că a câștigat primul punct de la reluarea jocului, francezul nu a putut face față, iar Davidovich Fokina s-a impus cu 7-2.
Citește și:

Davidovich Fokina, la finalul partidei cu Humbert: "Îmi vine și mie să plâng"

În cele din urmă, Humbert a abandonat și a părăsit terenul în lacrimi, iar spaniolul a obținut calificarea în turul următor.
"Îmi vine și mie să plâng pentru că l-am văzut pe el cum plânge. Be știm de când eram copii. Niciodată nu e ușor să vezi un prieten în această situație.
În timpul meciului a luptat foarte bine, a avut sprijinul publicului. A jucat foarte bine. Voiam să joc și setul trei, dar știu că nu e ușor să joci accidentat. Sper că se va recupera și va juca săptămâna viitoare", a spus Davidovich Fokina la finalul partidei.
În turul al doilea, Alejandro Davidovich Fokina va întâlni un alt jucător francez. Quentin Halys (70 ATP) l-a învins în primul tur pe compatriotul Clement Chidekh (434 ATP), scor 7-5, 2-6, 7-5.
picture

Acțiunea din circuitul ATP se vede și în 2023 pe Eurosport și pe aplicația Eurosport

Sursa video: Eurosport

Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo