Simona Halep s-a calificat fără probleme în semifinalele turneului de Grand Slam de la Wimbledon, miercuri, după ce a învins-o pe americanca Amanda Anisimova cu 6-2, 6-4. Halep (30 ani, 18 WTA), cap de serie numărul 16, a obţinut victoria în 63 de minute şi va juca a treia oară în semifinale la All England Club, după 2014 şi 2019.
Campioană la Londra în 2019, Simona Halep, care în 2021 nu a participat la Wimbledon, fiind accidentată (ediţia din 2020 a fost anulată), a ajuns astfel la 12 victorii consecutive la Grand Slam-ul pe iarbă. Simona Halep şi-a asigurat un cec de 535.000 de lire sterline, iar în penultimul act o va înfrunta pe Elena Rybakina, care a trecut de Ajla Tomljanovic în sferturi, în 3 seturi (4-6, 6-2, 6-3).
Halep nu o "sperie" pe Haddad Maia înaintea finalei de la Toronto: "Mi-am propus s-o înving iar!"

Ora de start a meciului Simona Halep - Elena Rybakina, în semifinale la Wimbledon

Organizatorii turneului de la Wimbledon au anunțat programul zilei a 11-a de concurs la All England Club. Partida dintre Simona Halep și Elena Rybakina e programată a doua pe terenul central, în jurul orei 17, ora României, după Jabeur - Maria, care începe la ora 15.30.
La începutul lui septembrie, Halep s-a calificat în optimi de finală la US Open după o victorie în trei seturi, 7-6 (13/11), 4-6, 6-3, în meciul cu Rybakina. Halep şi Rybakina se mai întâlniseră până atunci de două ori în circuitul profesionist, fiecare având o victorie. Rybakina a câştigat prin abandonul Simonei, la scorul de 5-4 pentru kazahă, în 2019, în optimile turneului de la Wuhan. Halep s-a impus în 2020, în finala de la Dubai, cu 3-6, 6-3, 7-6 (5).
Turneul de la Wimbledon se va desfășura în perioada 27 iunie - 10 iulie 2022 și va fi în direct și în exclusivitate pentru România pe canalele Eurosport și pe Eurosport Player.
Simona Halep și "asul din mânecă", înaintea finalei de la Toronto cu Beatriz Haddad Maia
ACUM 3 ORE
Simona Halep – Beatriz Haddad Maia, LIVE TEXT în marea finală de la Toronto, de la ora 20.30