LIVE BLOG Roland Garros 2021 | Prima zi de concurs a oferit câteva dueluri epice! Toate rezultatele

Actualizat 31/05/2021 la 01:01 GMT+3

Azi încep meciurile din primul tur la cel de-al doilea turneu de Grand Slam al anului, Roland Garros, în direct pe Eurosport și Eurosport Player.

UPDATE / Prima zi de la concurs s-a încheiat! Am avut parte de o sumedenie de meciuri spectaculoase pe zgura pariziană. La masculin, cea mai mare surpriză a fost eliminarea lui Dominic Thiem de către Pablo Andujar, iar pe tabloul feminin înfrângerea lui Kerber în fața Anhelinei Kalinina a fost cel mai neașteptat rezultat.
Dintre cele 20 de meciuri jucate pe tabloul masculin, 4 s-au încheiat în 5 seturi, în 3 dintre ele consemnându-se reveniri spectaculoase. Pablo Andujar, Alexander Zverev și Botic Van De Zandschulp au reușit să câștige după ce au pierdut primele 2 seturi în meciurile cu Dominic Thiem, Oscar Otte și Hubert Hurkacz.
Cel mai lung meci al zilei de pe tabloul masculin a fost cel dintre Thiem și Andujar, încheiat după 4 ore și 29 de minute de joc, iar cel mai scurt cel dintre Karen Khachanov și Jiri Vesely, care a durat doar o oră și 35 de minute.
Singurul jucător care a salvat mingi de meci și a mers mai departe a fost Marcos Giron, care a revenit de la 1-5, 0-40 în setul al 3-lea al meciului cu Grigor Dimitrov. Totuși, revirimentul americanului s-a datorat și unor probleme la spate avute de Dimitrov, care a și abandonat de altfel în setul 4.
Pe tabloul feminin s-au jucat tot 20 de partide, 6 dintre ele terminându-se în set decisiv. Singura jucătoare care a câștigat astăzi după ce a pierdut primul set a fost Petra Kvitova. De altfel, cehoaica a salvat și o minge de meci în partida cu Greetje Minnen.
Cel mai lung meci de fete al zilei a fost cel dintre Marie Bouzkova și Katerina Siniakova (2 ore și 27 de minute), iar cel mai scurt cel dintre Elena Vesnina și Olga Govortsova (o oră).

• Karen Khachanov - Jiri Vesely 6-1, 6-2, 6-3
  • Marton Fucsovics - Gilles Simon 6-4, 6-1, 7-6(5)
  • Kei Nishikori - Alessandro Giannessi 6-4, 6-7 (4), 6-3, 4-6, 6-4
  • Juan Londero - Cristian Garin 6-3, 4-6, 6-7 (6), 2-6
  • Emil Ruusuvuori - Mackenzie McDonald 6-4, 3-6, 6-7 (4), 3-6
  • Grigor Dimitrov - Marcos Giron 6-2, 6-4, 5-7, 0-3 (abd.)
Feminin
  • Paula Badosa - Lauren Davis 6-2, 7-6 (3)
  • Clara Burel - Danka Kovinic 3-6, 6-7 (8)
  • Elisabetta Cocciaretto - Ana Bogdan 1-6, 3-6
  • Daniele Collins - Xiyu Wang 6-2, 4-6, 6-4
  • Kateryna Kozlova - Ajla Tomljanovic 2-6, 4-6
  • Patricia Țig - Naomi Osaka 4-6, 6-7 (4)
  • Oceane Dodin - Madison Keys 3-6, 6-3, 1-6
UPDATE / S-a terminat și ultimul meci al primei zile de la Roland Garros! Madison Keys a trecut în 3 seturi de reprezentanta gazdelor, Oceane Dodin, scor 6-3, 3-6, 6-1. Americanca o va întâlni în runda următoare pe tânăra Leilah Fernandez, care a surclasat-o pe Anastasia Potapova, scor 6-2, 6-1.
UPDATE / Stefanos Tsitsipas a avut dificultăți doar în primul set împotriva lui Jeremy Chardy. Grecul a câștigat la tie-break prima manșă (8-6), iar apoi și le-a adjudecat și pe celelalte două cu 6-3, respectiv 6-1.
Astfel, Tsitsipas arată că este printre favoriții acestei ediții de la Roland Garros. Următorul adversar al numărului 5 mondial va fi învingătorul disputei Sebastian Korda - Pedro Martinez.
UPDATE / Botic Van De Zandschulp - Hubert Hurkacz a fost o altă partidă memorabilă din prima zi de concurs. Polonezul a câștigat primele 2 seturi la tie-break, dar olandezul a avut puterea să revină și s-a impus în final cu 6-7 (5), 6-7 (4), 6-2, 6-2, 6-4.
În turul secund, Botic Van De Zandschulp va juca împotriva lui Alejandro Davidovich Fokina, care a trecut fără probleme de Mikhail Kukushkin, scor 6-4, 6-4, 6-3
UPDATE / Alexander Zverev a fost aproape de o eliminare surprinzătoare, dar germanul s-a trezit la timp și a avansat în turul secund. Zverev a pierdut primele 2 seturi ale confruntării cu al său conațional Oscar Otte, ambele cu 6-3.
Din acel moment însă, Zverev nu am mai cedat decât 4 game-uri, câștigând în final cu 3-6, 3-6. 6-2, 6-2, 6-0, după aproape 3 ore de joc. În turul doi, Zverev se va duela cu rusul Roman Safiullin, care a trecut în prima rundă de Carlos Taberner (7-6, 1-6, 6-0, 6-2).

Rezumatul duelului dintre Alexander Zverev și Oscar Otte, încheiat în 5 seturi

UPDATE / Pe tabloul feminin, sorți au decis ca în două dintre meciurile din primul tur, două câștigătoare de Grand Slam să se confrunte. Primul dintre ele a avut loc astăzi, între Viktoria Azarenka (dublă câștigătoare la Australian Open: 2012 și 2013) și Svetlana Kusnetsova (campioană la US Open 2004 și Roland Garros 2019), câștigat de sportiva din Belarus în 3 seturi, scor 6-4, 2-6, 6-3, după mai bine de 2 ore de joc.
În turul secund, Azarenka va juca contra Clarei Tauson, o jucătoare de numai 18 ani, considerată o mare speranță a tenisului din Danemarca. Aceasta a învins-o în primul tur pe gruzina Ekaterine Gorgodze în 2 seturi, scor 6-4, 6-2.
Următorul meci între 2 jucătoare care au deja în palmares un turneu de Grand Slam va fi cel dintre Jelena Ostapenko (Roland Garros 2017) și Sofia Kenin (Australian Open 2020).
UPDATE / Kei Nishikori s-a calificat cu mare dificultate în turul secund. Japonezul a avut nevoie de set decisiv pentru a trece de italianul Alessandro Giannessi, jucător clasat pe locul 159 în ierarhia ATP. Scorul final a fost 6-4, 6-7 (3), 6-3, 4-6, 6-4, la capătul unui meci care a durat peste 4 ore.
În turul secund, Nishikori îl va întâlni pe rusul Karen Khachanov, care a trecut fără emoții de cehul Jiri Vesely, scor 6-1, 6-2, 6-3.
UPDATE / Aryna Sabalenka s-a calificat fără emoții în turul secund, după o victorie în minimum de seturi în fața croatei Ana Konjuh. Jucătoarea din Belarus a fost condusă cu 4-2 în primul set, dar apoi și-a ridicat nivelul și s-a impus cu 6-4, pentru ca apoi să-și adjudece și manșa secundă, scor 6-3. În turul secund, Sabalenka ar putea-o întâlni pe conaționala Aliaksandra Sasnovich, care favorită în meciul cu Diane Parry, o jucătoare din afara Top 300 WTA.
UPDATE / Grigor Dimitrov a fost nevoit să abandoneze în meciul cu Marcos Giron, care a avut o desfășurare uluitoare! Bulgarul a câștigat primele 2 seturi cu 6-2, respectiv 6-4, iar în cel de-al 3-lea a condus cu 5-1 și 40-0.
Dimitrov nu a fructificat însă niciuna dintre acele 3 mingi de meci și partida a luat o întorsătură încredibilă. Dimitrov a început să acuze dureri la spate și a pierdut game după game. Americanul a câștigat setul 3 cu 7-5 și s-a desprins la 3-0 în cel de-al 4-lea, moment în care Dimitrov a decis să abandoneze.
UPDATE / S-a produs prima surpriză colosală de pe tabloul masculin. Dominic Thiem, al 4-lea favorit, a fost eliminat de Pablo Andujar în primul tur. Austriacul a condus cu 2-0 la seturi, dar veteranul de 35 de ani a avut forța să revină și s-a impus în final cu 4-6, 5-7, 6-3, 6-4, 6-4, la capătul unui meci care a durat 4 ore și 29 de minute.
Pentru Thiem este o înfrângere extrem de dureroasă, el pierzând pentru prima dată în turul 1 la Paris, dar pentru Andujar este fără îndoială succesul carierei. Ibericul nu mai revenise niciodată de la 0-2 la seturi și nu a câștigat niciodată un meci contra unui jucător de top 5.

Rezumatul partidei Thiem-Andujar, încheiată cu marea surprizp a primei zile de la Roland Garros

UPDATE / Petra Kvitova a obținut biletele pentru turul secund, dar cehoaica a avut serios de tras pentru a o învinge pe Greetje Minnen. Belgianca a câștigat primul set la tie-break (7-3), iar în cel de-al 2-lea a avut chiar o minge de meci, la scorul de 6-5. Kvitova a salvat-o și apoi a câștigat setul în tie-break (7-5), iar în decisiv s-a impus categoric, scor 6-1.
Astfel, Kvitova e prima jucătoare de la această ediție de la Roland Garros care reușește să treacă mai departe după ce a salvat minge de meci.
UPDATE / Pe tabloul masculin nu a fost loc de surprize până acum! Favoriții care au intrat în concurs și-ar respectat blazonul și au câștigat destul de ușor partidele lor din primul tur. Printrre aceștia, Fabio Fognini, care a trecut de Gregoire Barrere, scor 6-4, 6-1, 6-4.
Favoritul 12, Pablo Carreno Busta a atrecut și el ușor în runda secundă, după ce l-a învins pe slovacul Norbert Gombos, scor 6-3, 6-3, 6-4. De asemenea, Roberto Bautista Agut (cap de serie 11) a fost lipsit de emoții în meciul cu Mario Vilella Martinez, pe care l-a învins cu 6-4, 6-4, 6-2.
UPDATE / PRIMA MARE SURPRIZĂ LA PARIS! Angelique Kerber este eliminată în primul tur la Roland Garros! Tripla campioană de Grand Slam a încasat o înfrângere dureroară în fața Anhelinei Kalinina, scor 2-6, 4-6, după o oră și 28 de minute de joc. În turul doi, Kalinina va da piept cu învingătoarea dintre Danielle Rose Collins (50 WTA) și Xiyu Wang (145 WTA).

Roland Garros 2021: Angelique Kerber, eliminată surprinzător în primul tur de locul 139 WTA

UPDATE / Anhelina Kalinina (139 WTA) o conduce cu 1-0 la seturi pe Angelique Kerber, scor 6-2, după 34 de minute de joc.
Știre inițială
Prima zi de concurs de la Roland Garros 2021 ne propune câteva partide fascinante, printre care duelurile a două românce pe tabloul principal, Patricia Țig și Ana Bogdan, dar și meciuri foarte bune pe partea de tablou masculină.
Atenția ni se va concentra în prima zi de concurs pe duelul dintre Pablo Andujar, un jucător puternic pe zgură, care l-a învins săptămâna trecută pe Roger Federer pe această suprafață, și Dominic Thiem, dublu finalist pe zgura pariziană. În plus, Alexander Zverev îl va întâlni pe comaptriotul Oscar Otte, jucător venit din calificări. Stefanos Tsitsipas va intra și el în acțiune în prima zi de concurs cu favoritul gazdelor, francezul Jeremy Chardy.Vă prezentăm, în continuare, ordinea de joc în prima zi de la Roland Garros:
Terenul PHILIPPE-CHATRIER
  • Patricia Maria Țig (ROU) v Naomi Osaka (JPN) [2]
  • Pablo Andujar (ESP) v Dominic Thiem (AUT) [4]
  • Victoria Azarenka (BLR) v Svetlana Kuznetsova (RUS)
  • Stefanos Tsitsipas (GRE) [5] v Jeremy Chardy (FRA)
Terenul SUZANNE-LENGLEN
  • Fabio Fognini (ITA) [27] v Gregoire Barrere (FRA)
  • Greet Minnen (BEL) [Q] v Petra Kvitova (CZE) [11]
  • Ana Konjuh (CRO) [Q] v Aryna Sabalenka (BLR) [3]
  • Alexander Zverev (GER) [6] v Oscar Otte (GER) [Q]
Terenul SIMONNE MATHIEU
  • Clara Burel (FRA) v Danka Kovinic (MNE)
  • Marton Fucsovics (HUN) v Gilles Simon (FRA)
  • Corentin Moutet (FRA) v Laslo Djere (SRB)
  • Oceane Dodin (FRA) v Madison Keys (USA) [23]
Terenul 14
  • Anhelina Kalinina (UKR) v Angelique Kerber (GER) [26]
  • Elena Rybakina (KAZ) [21] v Elsa Jacquemot (FRA)
  • Kei Nishikori (JPN) v Alessandro Giannessi (ITA)
  • Botic van de Zandschulp (NED) [Q] v Hubert Hurkacz (POL) [19]
Terenul 7
  • Kateryna Kozlova (UKR) v Ajla Tomljanovic (AUS)
  • Mario Vilella Martinez (ESP) [Q] v Roberto Bautista Agut (ESP)
  • Grigor Dimitrov (BUL) [16] v Marcos Giron (USA)
  • Diane Parry (FRA) [W] v Aliaksandra Sasnovich (BLR)
Terenul 6
  • Paula Badosa (ESP) v Lauren Davis (USA)
  • Miomir Kecmanovic (SRB) v Dan Evans (GBR) [25]
  • Nao Hibino (JPN) v Nina Stojanovic (SRB)
  • Alejandro Davidovich Fokina (ESP) v Mikhail Kukushkin (KAZ)
Terenul 8
  • Elisabetta Cocciaretto (ITA) [L] v Ana Bogdan (ROU)
  • Yannick Hanfmann (GER) v Henri Laaksonen (SUI) [Q]
  • Emil Ruusuvuori (FIN) v Mackenzie McDonald (USA) [Q]
  • Leylah Annie Fernandez (CAN) v Anastasia Potapova (RUS)
Terenul 9
  • Egor Gerasimov (BLR) v Enzo Couacaud (FRA)
  • Karen Khachanov (RUS) [23] v Jiri Vesely (CZE)
  • Elena Vesnina (RUS) v Olga Govortsova (BLR)
  • Amanda Anisimova (USA) v Veronika Kudermetova (USA)
Terenul 12
  • Danielle Rose Collins (USA) v Xiyu Wang (CHN)
  • Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) [31] v Christina McHale (USA)
  • Juan Ignacio Londero (ARG) v Cristian Garín (CHI) [22]
  • Roman Safiullin (RUS) [Q] v Carlos Taberner (ESP) [Q]
Terenul 13
  • Norbert Gombos (SVK) v Pablo Carreno Busta (ESP) [12]
  • Guido Pella (ARG) v Daniel Elahi Galán (COL) [Q]
  • Clara Tauson (DEN) v Ekaterine Gorgodze (GEO) [Q]
  • Marie Bouzkova (CZE) v Kateřina Siniaková (CZE)

Programul transmisiunilor Eurosport în prima zi de concurs la Roland Garros 2021