Ocupantă a locului 85 WTA, Tamara Zidansek a reușit revenirea zilei la Roland Garros. Sportiva din Slovenia a cedat în meciul din turul al treilea primul set la 0 în fața cehoaicei Katerina Siniakova, după doar 21 de minute de joc. Deși părea în total control, jocul Siniakovei a fost puternic zdruncinat în manșa secundă.
Setul al doilea a fost câștigat la limită de Zidansek, la tiebreak, cu scorul de 7-5, după o oră și 2 minute de joc. Setul al treilea a fost foarte disputat, în ciuda faptului că Zidansek a obținut victoria la patru game-uri diferență.

Roland Garros 2021 | Tamara Zidansek a reușit revenirea zilei la Paris

US Open
Aryna Sabalenka, în turul 3 la US Open 2021! Bielorusa, victorie clară la Flushing Meadows
01/09/2021 LA 20:35
Siniakova a încercat în zadar să revină și să obțină calificarea în optimile de finală. După aproape două ore de joc, Zidansek s-a impus, scor 0-6, 7-6 (5), 6-2. Acum, pentru un loc în sferturile de finală, Tamara Zidansek se va duela cu Sorana Cîrstea, care a trecut de Kasatkina în turul al treilea.
Fiecare turneu ATP Masters 1000 și toate cele patru turnee de Mare Șlem sunt în direct, la cerere și fără reclame pe Eurosport Player.
La această ediția a Roland Garros, Tamara Zidansek le-a învins până acum pe Bianca Andreescu în trei seturi, pe Madison Brengle în două seturi și acum pe Katerina Siniakova în trei seturi, calificându-se în premieră în optimile de finală ale unui turneu de Grand Slam.
Orice lovitură de la Roland Garros de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.
Wimbledon
Karolina Pliskova, în turul doi la Wimbledon, după o revenire incredibilă în primul set cu Zidansek
29/06/2021 LA 11:30
Roland Garros
LIVE BLOG Roland Garros: Krejcikova - Pavlyuchenkova va fi marea finală de la feminin
10/06/2021 LA 10:18