Scene ireale la Munchen: "Voi pierde următoarele două gameuri și voi termina!"

Publicat 20/04/2024 la 09:28 GMT+3

Ploaia și frigul extrem de la Munchen l-au scos din sărite pe Alexander Zverev, care l-a amenințat pe arbitru că, dacă nu întrerupe partida, va pierde în mod voit, pentru a se proteja de condițiile meteo. Și Auger-Aliassime a suferit din cauza temperaturilor scăzute, canadianul purtând mănuși între gameuri.

Zverev hofft auf besseres Wetter in Madrid

Credit imagine: SID

Alexander Zverev, locul 5 ATP și principal favorit la Munchen, a fost eliminat vineri în sferturile de finală ale turneului ATP 250, dotat cu premii totale de 579.320 de euro, după ce s-a înclinat surprinzător în două seturi simetrice, 6-4, 6-4, în faţa chilianului Christian Garin (106 ATP).
Garin s-a impus la capătul a două ore de joc şi va evolua în runda următoare contra americanului Taylor Fritz (15 ATP, favorit nr. 3).
Istoria partidei putea fi alta în condiții de vreme normală, însă temperatura a coborât până la 3 grade, iar ploaia a creat la rândul ei mari probleme. Extrem de supărat că arbitrul de scaun nu întrerupe partida, tenismenul neamț a amenințat că va pierde din propria inițiativă următoarele gameuri și, implicit, meciul, pentru a pune capăt suferinței fizice pe care o resimte din cauza condițiilor meteo.
"Când vom face ceva? In ce moment? Doar spune-mi. Nu vom face nimic pe tot parcursul meciului? Deci s-a terminat pentru mine. Mă voi mulțumi să pierd următoarele două jocuri și voi termina. E ridicol. Literalmente plouă", a fost discursul plin de nervi al lui Sascha, care se impusese de două ori în carieră în turneul de la Munchen.

Felix Auger-Aliassime, cu mănuși la Munchen

Și Felix Auger-Aliassime a acuzat condițiile meteo din Bavaria, în partida din sferturile de finală cu neamțul Struff, întreruptă la scorul de 7-5, 3-1 de favoritul gazdelor.
Canadianul nu doar că a venit cu pantaloni și tricou cu strat izolator, care păstrează căldura, dar în pauzele dintre gameuri și-a pus mănuși, pentru a-și păstra mâinile calde.
Din nefericire pentru el, strategia nu a funcționat, Struff conducându-l și fiind mare favorit să se califice în penultimul act azi, când confruntarea se va relua.
Învingătorul partidei Struff - Auger-Aliassime va juca în "careul de ași" cu Holger Rune, al doilea favorit al competiției. Danezul a trecut cu 6-4, 7-6 de elvețianul Marc-Andrea Huesler.