Simona Halep a ajuns la 22 de titluri cucerite de-a lungul carierei în circuitul WTA. Ultimele 3 trofee pe care jucătoarea noastră le-a adăugat în vitrină au fost câștigate chiar în acest an, la Dubai, Praga și Roma.
Per total, Simona a disputat 26 de meciuri în acest an, reușind să câștige 23. Potrivit UbiTennis, Halep a obținut un procentaj de victorii de 88,5%, cel mai mare din circuitul mondial de tenis feminin.
Locul al doilea în această ierarhie este ocupat de Naomi Osaka, cu 84,2%, în timp ce podiumul este completat de Ashleigh Barty, cu un procentaj de 78,6%.
US Open
Marion Bartoli, despre performanța Emmei Răducanu: "Nu poți fi norocoasă 10 meciuri la rând"

Simona Halep a câștigat cel mai frumos meci al anului 2020

În același timp, Simona Halep a fost protagonista celui mai frumos meci de tenis feminin din 2020. Este vorba despre finala de la Dubai, câștigată de campioana noastră împotriva Elenei Rybakina, scor 3-6, 6-3, 7-6 (5).
Halep a reușit să întoarcă soarta partidei după ce a pierdut primul set. Simona și-a adjudecat setul secund cu un rezultat în oglindă, apoi s-a impus la tie-break în decisiv. Pe drumul către finala de la Dubai, campioana noastră le-a mai învins pe Jabeur, Sabalenka și Brady.

Simona Halep, 3 titluri cucerite în 2020

A urmat apoi pauza generată de pandemie, însă Simona a continuat să se antreneze și s-a menținut în formă. Iar asta s-a văzut când a revenit pe teren. Jucătoarea din Constanța și-a mai trecut în palmares două titluri în acest an. Mai întâi la Praga, când a trecut în finală de Elise Mertens, scor 6-2, 7-5.
Apoi, Simona a învins-o în finala de la Roma pe Karolina Pliskova. Jucătoarea din Cehia s-a retras în setul secund, la scorul de 6-0, 2-1 în favoarea Simonei.
Ultimul meci jucat de Simona Halep în acest an a avut loc la Roland Garros. Românca s-a oprit în optimi, după ce a fost învinsă de viitoarea campioană Iga Swiatek, scor 1-6, 2-6.
Prima reacție a lui Diego Schwartzman, după ce a fost învins de un puști fără clasament în ATP