Final de aventură! Jaqueline Cristian, eliminată în sferturi la St Petersburg de Svetlana Kuznetsova

Actualizat 19/03/2021 la 17:47 GMT+2

Jaqueline Cristian nu a mai rezistat și în fața Svetlanei Kuznetsova și a cedat în partida din sfertuirle de finală ale turneului de la Sankt Petersburg.

Jaqueline Cristian

• 7-6 (5), 3-6, 3-6 / Kuznetsova se impune în fața lui Jaqueline Cristian și se califică în semifinale la St. Petersburg! Partida a durat două ore și 18 minute de joc, iar în semfinale, Svetlana va da peste câștigătoarea meciului dintre Kasatkina și Kudermetova. În cealaltă semifinală se duelează Gasparyan și Zvonareva.
  • 3-5 / Kuznetsova nu dă niciun semn de slăbiciune și continuă să-și facă serviciul fără probleme.
  • 3-4 / Cristian continuă să-și facă serviciul, menținând cursa strânsă cu adversara ei.
  • 2-4 / Kuznetsova își adjudecă game-ul de serviciu. Presiunea crește pe umerii lui Jaqueline Cristian.
  • 2-3 / Jaqueline Cristian își face serviciul și se apropie de Kuznetsova.
  • 1-3 / Kuznetsova își face serviciul și se distanțează în manșa decisivă!
  • 1-2 / Kuznetsova obține primul break în setul trei!
  • 1-1 / Kuznetsova câștigă și ea game-ul de debut în manșa decisivă!
  • 1-0 / Jaqueline Cristian începe cu dreptul manșa decisivă!
  • Începe setul decisiv!
  • 3-6 Svetlana Kuznetsova egalează la seturi și trimite partida în set decisiv!
  • 3-5 / Cristian rămâne în set, dar Kuznetsova va servi pentru câștigarea manșei secunde!
  • 2-5 / Kuznetsova își face serviciul din nou, iar Cristian va servi pentru a rămâne în set.
  • 2-4 / Kuznetsova obține break-ul și se distanțează în setul secund.
  • 2-3 / Kuznetsova își face serviciul și trece iar în față.
  • 2-2 / Cristian egalează la 2. Începutul setului 2 e echilibrat!
  • 1-2 / Svetlana Kuznetsova preia conducerea!
  • 1-1 / Svetlana Kuznestova își recuperează breaku-l la 0!
  • 1-0 / Jaqueline Cristian începe setul secund cu un break!
  • Începe setul al doilea!
  • 7-6 (5) Jaqueline Cristian își adjudecă primul set al întâlnirii din sferturile de finală cu Svetlana Kuznetsova după o oră de joc.
  • 6-6 / Avem tie-break în primul set!
  • 6-5 / Cristian trece iar la conducere!
  • 5-5 / Kuznetsova rămâne în primul set!
  • 5-4 / Jaqueline Cristian își face serviciul! Kuznetsova va servi pentru a rămâne în acest prim set!
  • 4-4 / Svetlana Kuznetsova își face serviciul și egalează la 4.
  • 4-3 / Cristian trece iar la conducere! Ne apropiem de finalul manșei inaugurale!
  • 3-3 / Kuznetsova egalează la 3, după ce Jaqueline a fost extrem de aproape de obținerea break-ului.
  • 3-2 / Cristian își face din nou serviciu și se află pentru prima dată la conducere în acest meci!
  • 2-2 / Jaqueline Cristian obține rebreak-ul!
  • 1-2 / Jaqueline Cristian își face serviciul pentru prima dată în meci!
  • 0-2 / Svetlana Kuznetsova își consolidează break-ul obținut în startul partidei.
  • 0-1 / Svetalana Kuznetsova obține break-ul în game-ul de debut al meciului din sferturi.
UPDATE / Jaqueline Cristian va începe meciul la serviciu!
UPDATE / S-a încheiat meciul dintre Zvonareva și Gasanova! În curând începe partida dintre Cristian și Kuznetsova!
Știre inițială
În sferturile de finală ale turneului, Jaqueline Cristian o va întâlni pe veterana de 35 de ani, fost număr 2 mondial, Zvetlana Kuznetsova, actualmente numărul 39 mondial și cap de serie numărul 4 al turneului. Va fi un alt duel al româncei cu o fostă campioană de Grand Slam, rusoaica având în palmares US Open 2004 și Roland Garros 2009. Va fi primul sfert de finală pentru rusoaică de mai bine de un an (a ajuns în semifinale la Doha, în 2020).

Jaqueline Cristian - Svetlana Kuznetsova LIVE-TEXT | Românca vine după meciul carierei

Jaqueline Cristian (22 ani) a făcut miercuri seara unul din cele mai bune meciuri ale carierei din punct de vedere al jocului prestat, și totodată a obținut cel mai bun rezultat, în condițiile în care se află la prima prezență pe tabloul principal la un turneu WTA de 500 de puncte, în care, tot în premieră, reușește să treacă de primele două tururi, eliminând în calea sa o jucătoare clasată mai bine ca ea cu peste 100 de locuri.
Cristian a început slab, pierzând primul game pe propriul serviciu, însă a făcut imediat rebreak și a echilibrat partida. În game-ul 5, la 3-2 pentru ea, și-a procurat 4 mingi de break, a valorificat și s-a desprins decisiv, la 4-2, câștigând setul cu 6-3.
Setul 2 a fost mult mai dramatic. Ostapenko a cedat la 1-1 un prim game pe serviciu, dar l-a recuperat imediat după aceea.
La 5-5, scenariul s-a repetat. Cristian a făcut break, pentru ca mai apoi, pe propriul serviciu să aibă o primă minge de meci, de care nu a reușit să profite, cedând la rândul ei game-ul.
S-a ajuns la tiebreak, în care Jaqueline Cristian a avut alte 4 mingi de meci, în timp ce Ostapenko a avut și ea una de set.
Românca a jucat inteligent, știind să profite de ziua mai slabă a adversarei sale, mai ales pe serviciu, câștigând ultima minge, exploatând lipsa de forță din serviciul doi al lui Ostapenko.
"Ziua de la St Petersburg s-a terminat cu o mare surpriză, jucătoarea venită din calificări, Jaqueline Cristian eliminând-o pe capul de serie numărul 6, Jelena Ostapenko, 6-3, 7-6(9). Numărul 160 WTA a trecut de câștigătoarea de la Roland Garros 2017 după aproape două ore de joc, ajungând în primul său sfert de finală din circuitul WTA. Știind că e în fața celei mai bune performanțe din carieră, Cristian a început ezitant, pierzându-și serviciul. A fost singurul game în care a șovăit, revenind imediat cu re-break și trecându-și în cont primul set. La 6-5 în setul secund, Cristian a avut minge de meci pe propriul serviciul, dar fostul număr 5 mondial a anulat-o cu o lovitură de dreapta formidabilă, înainte de a face breakul și a împinge partida în tie-break. Acolo, Cristian a condus cu 3-1, însă Ostapenko a reușit 4 puncte la rând, pentru a conduce cu 5-3. Finalul a fost dramatic, Ostapenko având șansa de a trimite partida în decisiv, dar în cele din urmă românca a revenit de la 8-9, câștigând trei puncte la rând, pentru o victorie de semnătură", notează siteul oficial al WTA.

Jaqueline Cristian - Svetlana Kuznetsova LIVE-TEXT

O sportivă extrem de simpatizată şi cu priză la public, dar şi cu o poveste interesantă, Jaqueline Cristian a primit foarte multe mesaje de felicitare şi de încurajare după succesul în faţa câştigătoarei de la Roland Garros 2017 şi a ţinut să le mulţumească tuturor pentru suport.
"Continuăm să luptăm! Vă mulțumesc pentru toate mesajele de susținere! Să continuăm cu această energie bună! #haide", a scris Jaqueline Cristian pe contul său de Instagram.
Evoluţiile lui Jaqueline Cristian vin să confirme faptul că începuturile de an îi sunt favorabile. În 2020, românca părea să avanseze mult în clasament, după ce în perioada februarie-martie reuşise 11 victorii în 12 partide disputate. A ajuns chiar să se bată de la egal la egal cu Sofia Kenin, la Lyon, sportiva din SUA, învingătoare la acea oră la Australian Open impunându-se după o dispută maraton, scor 6-7(5), 7-5, 6-4.
Din păcate, a venit lockdownul, iar Cristian a suferit destul de mult la revenirea în circuit, după câteva luni de pauză. A avut prestaţii mai puţin bune, dar 2021 pare a fi un nou început pentru jucătoarea care are în palmares 10 turnee ITF câştigate.
Anul acesta, Jaqueline a jucat finala la Andrezieux-Boutheon, iar acum, la Sankt Petersburg, face turneul vieţii. Venită din calificări, românca a reuşit 4 victorii la rând, iar acum va lupta cu dubla câştigătoare de Grand Slam, Svetlana Kuznetsova, pentru un loc în semifinale.

Jaqueline Cristian - Svetlana Kuznetsova LIVE-TEXT | Românca, singura străină din sferturi

Un fapt extrem de interesant la acest turneu este că în celelalte 3 sferturi de finală se vor duela sportive din Rusia. Singurele 2 jucătoare din afara Rusiei rămase în competiția cu excepția lui Jaqueline Cristian au fost eliminate astăzi. Katerina Siniakova a pierdut cu un dublu 6-4 în fața Margaritei Gasparyan, iar Alexandra Sasnovich a fost învinsă de Darya Kasatkina, scor 7-5/3-6/6-7(2).
Celelalte 2 optimi de finală de joi au fost 100% rusești: Anastasia Gasanova a trecut de Anastasia Pavlyunchenkova, scor 1-6/7-6(8)/7-6(4), iar Kamilla Rakhimova s-a înclinat în faţa Veronikăi Kudermetova după alt meci maraton: 5-7, 6-3, 6-7(5).
Programul sferturilor de finală de la Sankt Petersburg
  • Ekaterina Alexandrova-Margarita Gasparyan
  • Vera Svonareva-Anastasia Gasanova
  • Svetlana Kusnetsova-Jaqueline Cristian
  • Darya Kastakina-Veronika Kudermetova
Pentru prezența în sferturile de finală, Jaqueline Cristian va fi recompensată cu 31.880 USD și 100 de puncte WTA, care îi vor aduce un salt de peste 20 de locuri în ierarhia mondială.
Jaqueline Cristian - Svetlana Kuznetsova se joacă azi, după ora 15:00, şi poate fi urmărit în format LIVE-TEXT pe eurosport.ro.