#Favoriții Ashleigh Barty e în turul 2 la US Open 2021! Liderul mondial, meci solid cu Vera Zvonareva la New York

Irina Aldea

Actualizat 31/08/2021 la 22:49 GMT+3

Ashleigh Barty s-a calificat în turul al doilea la US Open 2021 după ce a trecut de Vera Zvonareva în minimum de seturi.

Ashleigh Barty

Ashleigh Barty, liderul mondial din WTA, s-a calificat fără emoții în turul al doilea la US Open 2021 după ce a trecut de rusoaica Vera Zvonareva în minimum de seturi, scor 6-1, 7-6 (7), la capătul unui meci care a durat o oră și 30 de minute de joc. În continuare, principala favorită la câștigarea titlului se va duela cu Clara Tauson.
Barty, care nu a trecut niciodată de faza optimilor de finală la Flushing Meadows, a arătat un joc foarte solid în meciul din primul tur și nu i-a dat adversarei ei nicio șansă. Ritmul primului set a fost dictat de la un capăt la altul de Barty, care nu i-a lăsat Verei Zvonareva decât un game.

Ashleigh Barty, în turul 2 la US Open 2021

Setul secund a fost ceva mai echilibrat, iar rusoaica în vârstă de 36 de ani a reușit chiar să facă break-ul, însă serviciul a trădat-o din nou în manșa a doua, iar Barty a profitat, dar tot s-a ajuns la tiebreak. Acolo, Zvonareva a arătat un joc foarte bun, însă Barty a fost jucătoarea care a ieșit în câștig de cauză. Cel mai bun rezultat al australiencei la US Open este optimi de finală, fază în care a ajuns atât în 2018, cât și în 2019.