LIVE BLOG US Open 2021 | Toate rezultatele din a doua zi a turneului de la New York

Actualizat 01/09/2021 la 07:58 GMT+3

România va fi reprezentată în ziua a doua de Sorana Cîrstea, care o va înfrunta pe Veronika Kudermetova spre miezul nopții, în meciul 3 de pe terenul 14

Bianca Andreescu

UPDATE / Bianca Andreescu s-a calificat în turul 2 la US Open, reușind să se impună în trei seturi în fața lui Golubic.
UPDATE / Bianca Andreescu a cucerit primul set, scor 5-7, dar apoi a cedat în setul 2, scor 6-4, Golubic restabilind egalitatea. Învingătoarea se va decide după setul decisiv.
UPDATE / Liderul ATP, Novak Djokovic, s-a calificat în turul 2 la US Open, după o victorie în 4 seturi cu Holger Rune.
UPDATE / Djokovic conduce cu 2-1 la seturi, adjudecându-și setul 3 cu scorul de 6-2. Rune s-a accidentat și acuză dureri la piciorul stâng.
UPDATE / Novak Djokovic a pierdut setul 2 al meciului cu Holger Rune, din primul tur al US Open. Danezul de 18 ani s-a impus la tiebreak, restabilind egalitatea la seturi.
UPDATE / Petra Kvitova a trecut la pas de Polona Hercog, scor 6-1, 6-2, și a obținut calificarea în turul 2 la US Open.
UPDATE / Sorana Cîrstea s-a calificat în turul 2 la US Open după o victorie muncită cu Veronika Kudermetova, scor 7-6 (5), 3-6, 6-0.
UPDATE / Sorana Cîrstea a câștigat primul set al meciului cu Kudermetova, scor 7-6 (5). Românca a reușit un punct fabulos la scorul de 4-4, reușind apoi să preia conducerea pe tabelă.

Punct fabulos reușit de Sorana Cîrstea în primul set al meciului cu Kudermetova de la US Open

UPDATE / Jannik Sinner, ocupant al locului 16 ATP, s-a calificat în turul al doilea la US Open 2021 după ce a trecut de australianul Max Purcell, ocupant al locului 191 ATP, cu scorul de 6-4, 6-2, 4-6, 6-2, la capătul unui meci care a durat două ore și 34 de minute de joc.
UPDATE / Matteo Berrettini, favorit numărul 6 pe tabloul masculin de tenis, s-a calificat în turul al doilea la US Open 2021 după ce a trecut de Jeremy Chardy în minimum de seturi, scor 7-6 (5), 7-6 (7), 6-3, la capătul unui meci care a durat două ore și 33 de minute de joc.
UPDATE / Ashleigh Barty, liderul mondial din WTA, s-a calificat fără emoții în turul al doilea la US Open 2021 după ce a trecut de rusoaica Vera Zvonareva în minimum de seturi, scor 6-1, 7-6 (7), la capătul unui meci care a durat o oră și 30 de minute de joc. În continuare, principala favorită la câștigarea titlului se va duela cu Tauson.
UPDATE / Emma Răducanu, care a ajuns până în optimile de finală la Wimbledon anul acesta, continuă să surprindă în circuitul feminin de tenis. Sportiva de origine română s-a calificat în turul secund la US Open după ce a învins-o pe Stefanie Voegele, scor 6-2, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și 19 minute de joc.
UPDATE / Karen Kachanov, medaliat cu argint la Jocurile Olimpice de la Tokyo, a fost învins în primul tur la US Open 2021 de către sud-africanul Lloyd Harris după un meci maraton de cinci seturi. Sud-africanul a revenit spectauclos de la 1-2 la seturi și s-a calificat în turul al doilea la ultimul turneu major al anului 2021.
UPDATE / Alexander Zverev, al patrulea jucător al lumii, s-a calificat în turul al doilea la US Open după ce a trecut de americanul Sam Querrey, ocupant al locului 78 ATP, cu scorul de 6-4, 7-5, 6-2, la capătul unui meci care a durat o oră și 40 de minute de joc. În continuare, germanul se va duela în turul 2 cu învingătorul dintre Ramos-Vinolas și Pouille.

US Open 2021: Rezumatul meciului dintre Alexander Zverev și Sam Querrey

UPDATE / Karolina Pliskova, a patra jucătoare a lumii, s-a calificat în turul al doilea la US Open după ce a trecut de americanca Caty McNally, ocupanta locului 130 WTA, cu scorul de 6-3, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 23 de minute de joc. În continuare, cehoaica se va duela la New York cu învingătoarea meciului dintre Diyas și Anisimova.
Rezultate de pe tabloul masculin de tenis:
  • Carballes Baena - Paul 7-6 (5), 6-2, 1-6, 6-3
  • Otte - Sonego (8) 6-7, 7-5, 7-6 (4) 7-6 (1)
  • Moutet - Travaglia 6-4, 7-5, 7-6 (3)
  • Monfils - Coria 6-3, 6-2, 6-2
  • Delbonis - Shapovalov 2-6, 2-6, 3-6
  • Korda - Basilashvili 2-6, 1-2 (RETRAGERE Korda)
Știre inițială
Sorana Cîrstea încearcă să devină a doua reprezentantă a României care accede în turul 2, după ce Simona Halep a reușit acest lucru în prima zi, în urma unei partide cu Camila Giorgi.

US Open 2021: Rezumatul meciului Simona Halep - Camila Giorgi 6-4, 7-6 (3)

Tot în ziua a doua îl vom vedea la lucru și pe Novak Djokovic, într-o partidă cu danezul Holger Rune. Sârbul încearcă să devină primul jucător cu 21 de titluri de Grand Slam. Alexander Zverev, Ashleigh Barty, Karolina Pliskova și Bianca Andreescu sunt alte nume importante care vor juca marți la New York

#Favoriții US Open 2021. Novak Djokovic – Holger Rune. Este prima întâlnire direct între cei doi jucători

Novak Djokovic poate realiza o performanță extraordinară la ediția din acest an a turneului de la US Open. Pe lângă un eventual titlu cu numărul 21 de Grand Slam, numărul 1 mondial poate deveni primul jucător de la Rod Laver în 1969 care câștigă toate cele patru turnee de Grand Slam în același an. Sunt motive cât se poate de solide pentru ca sârbul să fie urmărit pas cu pas la edișia din acest an la Flushing Meadows.
Novak Djokovic - Holger Rune
În primul tur, Nole are un adversar accesibil, clasat pe locul 145 ATP. Danezul Holger Rune se află în fața meciului carierei. Cei doi se întâlnesc în premieră.
Organizatorii au decis să programeze meciul pe Arthur Ashe, primul în reuniunea de seară, nu înainte de ora 02:00

#Favoriții US Open 2021. Sorana Cîrstea – Veronika Kudermetova. 1-0, scorul întâlnirilor directe

Sorana Cîrstea are o singură victorie obținută în această vară în circuitul American, dar așteaptă cu nerăbdare debutul la US Open.Românca se află la a 13-a prezență la Flushing Meadows. Iar performanța de vârf este prezența în turul 3, fază pe care a atins-o în trei ocazii, inclusiv la ultimele două participări.
Sorana Cîrstea - Veronika Kudermetova
Veronika Kudermetova este o jucătoare cu mai puțină experiență, dar mai bine clasată în WTA (locul 31). La precedentele două prezențe, sportiva din Rusia nu a depășit turul 1.
Meciul Cîrstea – Kudermetova are loc pe terenul numărul 14 și este al treilea al zilei pe această arenă. De remarcat faptul că Sorana are 1-0 la meciuri directe, în urma unei meci disputat în 2016 la un turneu ITF în Franța, la Biarritz.

#Favoriții US Open 2021. Ashleigh Barty – Vera Zvonareva. Este prima întâlnire directă între cele două jucătoare

Ashleigh Barty caută al doilea titlu de Grand Slam din acest an, după ce s-a impus la Winbledon. La US Open este la a șasea prezență, iar ca performanță de top are două calificări în optimile de finală, în 2018 și 2019.
Ashleigh Barty - Vera Zvvonareva
Vera Zvoranera (36 ani) este una dintre cele mai experimentate jucătoare aflate la startul turneului. Ea are la activ și o finală la New York, dar aceasta a fost jucată în urmă cu 11 ani.
Cele două jucătoare se află în premieră față în față. Ele vor juca tot pe Arthur Ashe, în meciul doi al zilei, după confruntarea băieților dintre Zverer și Querrey.