LIVE BLOG US Open 2021 | Marii favoriți au făcut legea în prima zi la Flushing Meadows

Actualizat 31/08/2021 la 08:46 GMT+3

Luni au început meciurile din primul tur al ultimului turneu de Grand Slam al anului, US Open, în direct pe Eurosport și Eurosport Player.

Daniil Medvedev | Tennis | US Open 2021 | ESP Player Feature

Prima zi de la US Open s-a încheiat. Toți marii favoriți s-au calificat în turul 2, atât în turneul masculin, cât și în cel feminin.
UPDATE / Daniil Medvedev a început destul de solid turneul de la US Open, cu o victorie în trei seturi cu Richard Gasquet, cu 6-4, 6-3, 6-1. Jucătorul rus a stat pe teren 2 ore și s-a bucurat de acest lucru. Nu a consumat foarte multă energie împotriva francezului.
UPDATE / Daniil Medvedev s-a desprins la 2-0 la seturi. În "actul" secund s-a impus cu 6-3, după ce desprinderea a venit la 3-2.
UPDATE / Daniil Medvedev și-a trecut în cont primul set în partida cu Richard Gasquet, transmisă în direct pe Eurosport 1. Jucătorul rus are 1-0 după 49 de minute de joc. Debutul de joc a fost echilibrat, dar finalul primului set i-a aparținut aproape în totalitate (6-4).
UPDATE / Elise Mertens s-a calificat în turul 2, după ce i-a trecut "glonțul pe la ureche" în disputa cu Rebecca Peterson. Belgianca a câștigat lupta în trei seturi, cu 3-6, 7-6, 7-6. Pe parcursc a salvat și o minge de meci a suedezei.
UPDATE / Victorie și pentru Aryna Sabalenka, favorita numărul 2 la Flushing Meadows. Sportiva din Belarus a avut nevoie de un set suplimentar pentru a câștiga partida cu Nina Stojanovic, cu 6-4, 6-7, 6-0. Sabalenka a petrecut pe teren aproape 2 ore și jumătate.
UPDATE / Naomi Osaka a avut un joc mult mai sigur în setul secund cu Marie Bouzkova și s-a impus cu 6-1. Campioana en-titre merge, așadar, în turul 2, unde o va înfrunta pe Olga Danilovic din Serbia, nr. 145 WTA.
UPDATE / Ana Bogdan a pierdut dramatic în primul tur la US Open! A salvat 5 mingi de meci cu Rebeka Masarova. Apoi a avut la rândul ei două mingi de calificare în turul 2. Setul decisiv s-a terminat tot cu un tiebreak, cu 11-9 pentru adversară. Partida s-a transformat într-un adevărat maraton, de 3 ore și 45 de minute.

US Open 2021. Meciul Ana Bogdan - Rebeka Masarova s-a transformat într-un thriller

UPDATE / Naomi Osaka, deținătoarea titlului la New York, a fost nevoită să muncească serios pentru a câștiga setul inaugural cu Marie Bouzkova. S-a impus cu 6-4 după 56 de minute de joc.
UPDATE / Cori Gauff, una din favoritele publicului american, a avut ceva emoții în meciul de debut. A avut nevoie de aproximativ 2 ore și jumătate pentru a trece de Magda Linette din Polonia, cu scorul de 5-7, 6-3, 6-4.

US Open 2021. Cori Gauff a avut nevoie de trei seturi pentru a trece de Magda Linette

UPDATE / Ana Bogdan a pierdut setul doi la tiebreak, cu 7-2. Partida cu Masarova a trecut deja de 2 ore de joc. Este foarte mult echilibru în acest joc.
UPDATE / Gabriela Ruse a pierdut total controlul jocului cu Marketa Vondrousova, iar în cele din urmă a fost eliminată după o oră și 29 de minute de joc. Adversara s-a impus cu 7-5, 6-0, reușind să câștige 11 game-uri la rând.
UPDATE / Ana Bogdan are 1-0 la seturi, după ce s-a impus cu 7-6 la game-uri cu Rebeka Masarova. În tiebreak, românca s-a impus cu 11-9, fructificând a treia minge de set. A și salvat două mingi de meci ale adversarei. Scenariul acestui joc este deja palpitant.
UPDATE / Stefano Tsitsipas s-a calificat în cele din urmă în turul 2, după ce s-a impus cu 6-4 în setul decisiv cu Andy Murray. Întâlnirea, devenită foarte tensionată în ultima parte, a durat 4 ore și 48 de minute.

US Open 2021. Rezumatul unui meci de poveste, Stefano Tsitsipas - Andy Murray

UPDATE / Elina Svitolina nu a avut nicio problemă în turul 1, în partida cu Rebecca Marino din Canada, reușind să se impună în 64 de minute, cu scorul de 6-2, 6-3.
UPDATE / Gabriela Ruse a avut 5-2 cu Marketa Vondrousova în primul set, dar reprezentanta Cehiei a revenit și a trecut în avantaj cu scorul de 7-5.
UPDATE / Pe Arthur Ashe avem deja un meci de poveste. Andy Murray și Stefanos Tsitsipas au ajuns la aproape 4 ore de joc. Grecul a restabilit egalitatea la seturi, 2-2, după ce s-a impus cu 6-3 în "actul" patru. Tsitsipas dă semne că are probleme fizice, dar trage de el și a preluat controlul întâlnirii.
UPDATE / În meciul de debut la US Open, Gabriela Ruse a intrat foarte puternic în meciul cu Marketa Vondrousova și a făcut deja două break-uri. Reprezentanta României are 3-0 cu vicecampioana olimpică.
UPDATE / Victoria Azarenka, favorită numărul 18, a trecut în minimum de seturi de Tereza Martincova, cu 6-4, 6-0. Meciul a durat o oră și 12 minute. În turul următor, sportiva din Belarus o va înfrunta pe învingătoarea dintre Jasmine Paolini și Yaroslava Shvedova. De remarcat faptul că Azarenka a fost condusă cu 4-1 în primul set, dar apoi a câștigat o serie de 11 game-uri la rând.
UPDATE / Favorita numărul 16, Angelique Kerber, s-a calificat în turul al doilea la US Open 2021 după ce a trecut de Dayana Yastremska în primul tur, scor 3-6, 6-4, 7-6 (3), la capătul unui meci foarte disputat care a durat două ore și 28 de minute de joc. Acum, Kerber se va duela cu ucraineanca Anhelina Kalinina pentru un loc în turul al treilea.
UPDATE / Andy Murray câștigă setul 3 în fața lui Stefanos Tsitsipas cu 6-3 după 59 de minute de joc și e la doar un set distanță de a-l elimina pe favoritul numărul 3 de pe tabloul principal masculin.
UPDATE / Irina Begu, a 63-a jucătoare a lumii, a fost eliminată în turul inaugural la US Open de către Andrea Petkovic, scor 2-6, (3) 6-7, la capătul unui meci care a durat o oră și 37 de minute de joc. În continuare, sportiva din Germania se va duela la US Open cu Garbine Muguruza, care a trecut în minimum de seturi de Donna Vekic.
UPDATE / Stefanos Tsitsipas se impune în tiebreak și egalează la seturi pe Andy Murray.
UPDATE / Irina Begu a cedat primul set în fața Andreei Petkovic, scor 2-6, după 33 de minute de joc.
UPDATE / Andy Murray i-a luat primul set lui Stefanos Tsitsipas, scor 6-2, după 42 de minute de joc!
UPDATE / Sloane Stephens s-a calificat în turul doi, după o victorie dramatică împotriva conaționalei Madison Keys, cea pe care o învinsese și în ultimul act al ediției de acum 4 ani. În turul secund, o va întâlni pe învingătoarea disputei Magda Linette - Cori Gauff, programată ceva mai târziu.
UPDATE / Favoritul numărul 23, Ugo Humbert, a fost eliminat încă din primul tur la US Open de către germanul Gojowczyk, ocupant al locului 141 ATP, cu scorul de 6-1, 1-6, 2-6, 7-5, 4-6, la capătul unui meci care a durat trei ore de joc. Germanul venea din calificări după trei victorii foarte bune acolo.
  • Bautista - Kyrgios 6-3, 6-4, 6-0
UPDATE / Garbine Muguruza a trecut cu bine de un prim tur care se anunța foarte dificil la US Open. Iberica a trecut în 2 seturi echilibrate pe Donna Vekic, scor 7-6 (4), 7-6 (5). În turul secund, Garbine Muguruza ar putea-o întâlni pe Irina Begu (63 WTA), dacă aceasta va trece de Andrea Petkovic (68 WTA) într-un meci programat tot astăzi la Flushing Meadows.

US Open 2021: Rezumatul meciului dintre Gabrine Muguruza și Donna Vekic

UPDATE / Kaia Kanepi, ocupanta locului 70 WTA, s-a calificat în turul secund la US Open 2021 după ce a eliminat-o pe favorita numărul 31, Yulia Putintseva. Sfertfinalistă în 2010 și 2017, Kaia Kanepi a făcut victime importante în circuit de-a lungul carierei sale. În 2018, pe când Simona Halep era lider mondial și favorita numărul 1, Kanepi a surprins pe toată lumea cu victoria în fața româncei din turul 1, scor 6-2, 6-4.
  • Pironkova - Kasatkina 2-6, 1-6
UPDATE / Simona Halep a făcut un meci mare în turul inaugural la US Open 2021 în compania italiencei Camila Giorgi. Românca s-a impus în minimum de seturi, scor 6-4, 7-6 (3), la capătul unui meci care a durat o oră și 35 de minute de joc. Aceasta este cea de-a doua victorie a Simonei în fața Camilei Giorgi, după un succes pe hard datând din 2015. În turul următor, Simona se va duela cu Kristina Kuchova (lucky loser), care a trecut în primul tur de Ann Li, scot 7-5, 6-1.
  • 6-4, 6-6. Simona nu reușește să închidă meciul. Avem tiebreak în setul al doilea.
  • 6-4, 6-5. Simona obține break-ul! Va servi pentru meci!

#ReveniriDeLegendă Simona Halep, reacție de mare campioană după ce și-a cedat game-ul la USOpen

• 6-4, 5-5. Camila Giorgi obține primul ei break în meci, anulând șansa Simonei de a închide meciul.
  • 6-4, 5-4. Simona va servi pentru meci!
  • 6-4, 5-3. Simona e la doar un game distanță de calificarea în turul secund.
  • 6-4, 4-3. Giorgi se menține aproape, la un game în spatele Simonei.
  • 6-4, 4-2. Simona consolidează avantajul.
  • 6-4. 3-2. Simona Halep obține un nou break, al doilea al meciului.
  • 6-4. 2-2. Simona egalează la 2, având un joc foarte bun pe propriul serviciu.
  • 6-4, 1-2. Giorgi continuă să fie foarte constantă la serviciu.
  • 6-4, 1-1. Simona Halep a salvat o minge de break și egalează la 1.
  • 6-4, 0-1. Giorgi începe foarte bine setul secund.
  • A început setul secund.
  • 6-4. Simona Halep câștigă primul set după 35 de minute de joc!
  • 5-4. Simona Halep obține primul break al meciului!
  • 4-4. Simona nu se retrage nici ea și egalează la 4. Presiunea se mută pe italiancă.
  • 3-4. Se merge în continuare cu serviciul. Italianca e la conducere.
  • 3-3. Simona continuă și ea foarte bine la serviciu. Fără mingi de break până acum în meci.
  • 2-3. Giorgi e foarte încrezătoare pe propriul serviciu și revine rapid în față pe tabelă.
  • 2-2. Cu ceva dificultăți, Simona egalează la 2.
  • 1-2. Giorgi își face serviciul, dar Simo are retururi din ce în ce mai bune.
  • 1-1. Simona Halep începe și ea în forță la serviciu și egalează la 1.
  • 0-1. Giorgi își face serviciul cu mare încredere în game-ul de debut.
  • UPDATE / Simona Halep începe meciul la primire.
  • UPDATE / În curând începe pe Grandstand meciul dintre Simona Halep și Camila Giorgi.
Știre inițială
US Open 2021 începe puternic pentru România, cu nu mai puțin de patru reprezentante în prima zi de întreceri, cu Simona Halep, Irina Begu, Ana Bogdan și Gabriela Ruse. Dar în ziua 1 sunt programate și alte meciuri foarte bune.
Prin notorietatea numelor, derby-ul zilei este confruntarea dintre Andy Murray și Stefanos Tsitsipas, meciul 2 pe Arthur Ashe. Naomi Osaka, Daniil Medvedev și Aryna Sabalenka sunt alte nume importante care vor putea fi urmărite la lucru în 30 august. Vă prezentăm, în continuare, meciurile zilei:

#FAVORIȚII US OPEN 2021. SIMONA HALEP – CAMILA GIORGI. 1-0, SCORUL ÎNTÂLNIRILOR DIRECTE

Revenirea Simonei Halep într-un turneu de Grand Slam, este așteptată cu mare interes în România, dar și de fani din întreaga lume. Din cauza problemelor medicale, românca nu a putut evolua la Roland Garros și Wimbledon. Simona a avut probleme cu accidentările și în ultima perioadă, ba chiar la un moment dat s-a speculat că nu va putea juca nici la US Open. Ultimele vești sunt însă bune. Simona Halep s-a antrenat fără fașă la genunchiul drept și speră într-un debut cu dreptul.
Reprezentanta României nu va avea însă un meci deloc simplu cu italianca Giorgi, clasată pe locul 36 mondial. Adversara Simonei a câștigat de curând titlul la Montreal.
Halep va debuta la US Open 2021 cu un meci împotriva italiencei Giorgi
Este doar a doua confruntare între cele două sportive. Tot în Statele Unite, dar la Miami, Simona s-a impus cu 2-0 la seturi în 2015.
Meciul Halep – Giorgi este primul pe Grandstand și va începe la ora 18:00.

#FAVORIȚII US OPEN 2021. ANA BOGDAN – REBEKA MASAROVA. 0-0, SCORUL ÎNTÂLNIRILOR DIRECTE

Ana Bogdan are în față o jucătoare mai puțin cunoscută la cel mai înalt nivel. Rebeka Masarova (22 ani) este calificată în premieră pe tabloul principal al unui turneu de Grand Slam. Sportiva din Spania a jucat și săptămâna trecută în calificări și a eliminat-o pe Jaqueline Cristian în ultimul tur. Masarova ocupă locul 231 în clasamentul WTA.
Ana Bogdan vs Rebeka Masarova
Partida Bogdan – Masarova se va juca pe terenul 9, fiind a treia partidă a zilei. Startul este programat după ora 22:00

#FAVORIȚII US OPEN 2021. IRINA BEGU – ANDREA PETKOVIC. 4-3, SCORUL ÎNTÂLNIRILOR DIRECTE

Irina Begu vine după o săptămână foarte bună la Cleveland, unde a ajuns până în finala turneului. Românca va avea în față o adversară pe care o cunoaște foarte bine. Până acum au fost adversare la alte 7 turnee. Irina are un avantaj minim, 4-3. Ultima întâlnire a avut loc la Roma, în acest an, iar adversara s-a impus cu 2-1 la seturi.
Irina Begu vs Andrea Petkovic
Begu – Petkovic se desfășoară pe terenul 12. Este tot al treilea joc al zilei și nu se va disputa mai devreme de ora 21:30.