#Favoriții Victoria Azarenka merge în turul 3 la US Open 2021! Meci de gală pentru bielorusă în continuare la New York

Irina Aldea

Publicat 01/09/2021 la 21:57 GMT+3

Victoria Azarenka s-a calificat în turul 3 la US Open 2021 după ce a învins-o pe italianca Jasmine Paolini în minimum de seturi.

Victoria Azarenka

Victoria Azarenka s-a calificat mai devreme în turul al treilea la US Open 2021 după ce a trecut de Jasmine Paolini, ocupanta locului 99 WTA, cu scorul de 6-3, 7-6 (1), la capătul unui meci care a durat o oră și 46 de minute de joc. În continuare, bielorusa se va duela cu favorita numărul 9, Garbine Muguruza.
În primul set, două break-uri au făcut diferența în favoarea sportivei din Belarus, care nu și-a cedat niciodată serviciul în manșa inaugurală. Azarenka a forțat-o la greșeală adesea pe Paolini, care nu a rezistat sub presiune. Setul secund a fost mult mai echilibrat. Paolini a continuat să greșească, însă erorile s-au înmulțit și de partea Victoriei Azarenka.

Victoria Azarenka e în turul 3 la US Open 2021

În manșa secundă s-a ajuns până la urmă la tiebreak, după ce fiecare dintre jucătoare au obținut câte două break-uri. Acolo, experiența Victoriei Azarenka și-a spus cuvântul. Sportiva din Belarus, finalistă de 3 ori la US Open în carieră (2012, 2013, 2020), a cedat în tiebreak un singur punct. Acum, pentru un loc în optimile de finală, ea va trebui să se dueleze cu Garbine Muguruza într-un super duel.