Ediția din 1992 a US Open va rămâne mereu în memoria colectivă datorită semifinalei disputate de Stefan Edberg în compania lui Michael Chang. La acel moment, Edberg era al doilea jucător al lumii și campion en-titre la Flushing Meadows. În penultimul act avea să-l întâlnească pe favoritul gazdelor, Michael Chang, ocupant al locului 4 ATP. Avea să fie un duel foarte așteptat, mai ales prin prisma stilurilor diferite de joc: serviciul-voleu al suedezului, față în față cu abilitățile extraordinare defensive ale americanului.
În acea zi de 12 septembrie 1992, Stefan Edberg l-a învins pe Michael Chang în semifinala US Open (6-7, 7-5, 7-6, 5-7, 6-4), după cinci ore și 26 de minute de joc. Nu numai că acesta a fost cel mai lung meci din istoria turneului, dar a fost și al treilea meci consecutiv câștigat de suedez în cinci seturi, fiind condus cu un break în setul decisiv, după victoriile sale împotriva lui Richard Krajicek (6-4, 6- 7, 6-3, 3-6, 6-4) și Ivan Lendl (6-3, 6-3, 3-6, 5-7, 7-6). La acel moment, acest meci devenea cel mai lung din Era Open.
US Open
Fenomenală! Venită din calificări, Emma Răducanu s-a calificat în finală la US Open
09/09/2021 LA 19:08

Stefan Edberg – Michael Chang, cel mai lung meci din istoria US Open

La începutul partidei, Edberg a avut doi adversari: pe Chang, dar și propriul serviciu. Suedezul a fost obligat astfel să se angajeze în mai multe raliuri de pe fundul terenului, sperând că Chang va greși. Americanul a fost totuși mai inspirat și și-a adjudecat primul set cu 7-6. În setul secund, suedezul și-a ridicat mult nivelul și doar în câteva minute a ajuns la 4-0.
Abandonat din nou de serviciu, și-a văzut adversarul revenind, dar în cele din urmă a reușit să egaleze la seturi, 7-5. Un scenariu similar s-a întâmplat și în setul 2. Edberg a condus cu 5-2, înainte de a fi ajuns din urmă. Totuși, Edberg a câștigat manșa a treia, conducând cu 2-1 la seturi.
Dacă Edberg avea impresia că va reuși să câștige cu 3-1, atunci avea să fie dezamăgit, pentru că Chang a continuat să lupte pentru fiecare punct, iar când s-a ajuns la 5-5, părea că Edberg plătea acum prețul pentru cele două meciuri anterioare de cinci seturi împotriva lui Krajicek și Lendl. Profitând de oboseala adversarului său, campionul de la Roland Garros din 1989 a câștigat cinci game-uri la rând pentru a conduce 3-0 în decisiv și, în curând, a obținut chiar și două puncte de dublu break, aproape puncte de meci.
Edberg s-a salvat și a produs o altă revenire de senzație, pentru a fi din nou învins pe propriul serviciu la 3-2. Nici Chang nu și-a putut ține serviciul și, în cele din urmă, cel de-al 23-lea break, care i-a dat lui Edberg un avans de 5-4, a fost ultimul. Salvând un ultim punct de break, suedezul s-a calificat în finală.
După cinci ore și 26 de minute de joc, Edberg și Chang tocmai intraseră în istorie, jucând cel mai lung meci din istoria US Open. Suedezul a venit la fileu de nu mai puțin de 254 de ori. A doua zi, Edberg avea să le distrugă americanilor visul încă o dată, învingându-l pe Pete Sampras în finală, cucerind pentru al doilea an la rând titlul la US Open, ultimul său titlu major.
În urma acestui succes redevenea lider mondial, însă doar timp de trei săptămâni. În total, suedezul a petrecut 72 de săptămâni în topul clasamentului ATP. În 1993, ajungea într-o nouă finală de Grand Slam, în Australia, apoi avea să scadă din nivel din ce în ce mai mult până la momentul retragerii, la sfârșitul anului 1996.
US Open
Cum a cucerit Ilie Năstase singurul titlu la dublu la US Open, în 1975, alături de Jimmy Connors
09/09/2021 LA 18:17
US Open
Dominic Thiem, victorie în premieră la US Open 2020 după ce a fost condus cu 0-2 în finală de Zverev
09/09/2021 LA 18:11