Până acum, turneul de la Birmingham le priește de minune jucătoarelor din România. Sorana Cîrstea s-a calificat deja în sferturi, iar Simona Halep are toate șansele să ajungă și ea în fazele finale ale competiției din Anglia. Sportiva noastră a arătat o formă bună în meciul din primul tur cu Lesya Tsurenko (6-1, 6-4) și este mare favorită în duelul cu Harriet Dart din turul secund.
În cazul unui succes, Simonava întâlni în sferturi o altă jucătoare britanică. Este vorba despre Katie Boulter, care a învins-o pe Caroline Garcia în două seturi, scor 7-6 (5), 6-1. După un prim set echilibrat, așa cum arată și scorul, Garcia a cedat complet în manșa secundă, acuzând și anumite probleme medicale. Simona Halep și Katie Boulter nu s-au mai duelat niciodată în circuitul WTA, dar e cert că românca va porni cu prima șansă.
Flipkens, cuvinte măgulitoare la adresa Simonei Halep: "Aș fi semnat pentru asta!"

Simona Halep, șanse mari să ajungă minim în semifinale la Birmigham

Boulter ocupă poziția 141 în ierarhia WTA, iar cea mai bună clasare a sa în topul mondial a fost locul 82, în 2019. Fostă număr 10 în lume la junioare, britanica de 25 de ani nu a confirmat la nivel de senioare, unde nu se poate mândri cu mari realizări.
Aceasta nu a trecut niciodată de turul doi la un Grand Slam sau la un turneu de 1000 de puncte, având apariții rare în fazele importante chiar și la turneele mai mici. Ultima astfel de izbândă a fost sfertul de finală de la Nottingham, din 2021. În acest sezon, Boulter a bifat numai două succese pe tablourile principale la turneele WTA până în această săptămână, când înainte de Garcia a învins-o și pe Alison Riske.
Britanica este o obișuită a competițiilor ITF, acolo unde are în palmares 6 titluri la simlu și 4 la dublu. Ultimul trofeu cucerit a fost în februarie acest an, la Grenoble.
Deși Simona e mult mai valoroasă decât Boulter, sportiva noastră va trebui să trateze serios un eventual duel. Britanica se simte bine pe iarbă, suprafață pe care a pus de câteva ori probleme unor adversare mai bine clasate. De exemplu, la ediția trecută de la Wimbledon, Boulter a fost învinsă greu de Aryna Sabalenka, după ce a câștigat primul set.
În caz că va trece de Dart și mai apoi de Boulter, Simona Halep ar putea da în semifinale de Camila Giorgi, cea mai bine clasată jucătoare de pe celălalt sfert de tablou. Într-o eventuală finală, Jelena Ostapenko sau Sorana Cîrstea ar putea fi adversarele Simonei.
Wimbledon
Ce i-a spus Simona Halep lui Flipkens după meciul de la Wimbledon: "Există viață și după tenis!"
Simona Halep, reacție de mare campioană, după ultimul meci al lui Flipkens: "Azi nu e despre mine"