Sorana Cîrstea (40 WTA) își încheie parcursul din cadrul turneului de la Cincinnati în turul al doilea. După ce a trecut în primul tur de Belinda Bencic, după o partidă de peste două ore și jumătate, Sorana a fost învinsă de Petra Kvitova (28 WTA), scor 2-6, 3-6, după doar 66 de minute de joc.
Serviciul a trădat-o pe Sorana pe finalul primului set, Kvitova reușind să facă două break-uri și să își treacă în cont primul set. Cîrstea a avut și două șanse de rebreak la 2-4, nefructificate însă de sportiva din România.
La fel ca în primul set, serviciul Soranei Cîrstea a cedat la 3-2 pentru adversara din Cehia, care a profitat de singurul break obținut în setul al doilea și a obținut calificarea în optimile de finală, scor 6-2, 6-3.
Sorana Cîrstea a anunțat că nu mai joacă niciun turneu în 2022! A reapărut accidentarea la umăr
03/10/2022 LA 11:09

Aceasta a fost a zecea întâlnire dintre Sorana Cîrstea și Petra Kvitova. După victoria de astăzi, Petra Kvitova conduce cu 6-4 duelurile directe cu Cîrstea.
În optimi, Kvitova o va întâlni pe câștigătoarea partidei dintre Ons Jabeur (5 WTA) și Caty McNally (179 WTA).
În ceea ce o privește pe Sorana Cîrstea, românca va primi 60 de puncte în clasamentul WTA pentru parcursul din această săptămână și un cec în valoare de 16.340 de dolari.
În această noapte, nu mai devreme de ora 01:30, Simona Halep va juca în turul al doilea de la Cincinnati împotriva rusoaicei Veronika Kudermetova. Partida va fi transmisă în format LIVE TEXT pe eurosport.ro.