Borna Coric s-a impus la Cincinnati și a făcut un salt fabulos în clasamentul ATP! Cum arată ierarhia mondială

Publicat 22/08/2022 la 14:55 GMT+3

Borna Coric a câștigat finala de la Cincinnati în fața grecului Stefanos Tsitsipas și a cucerit marele trofeu la turneul Masters din Ohio. Croatul a făcut un salt uriaș în clasamentul ATP, de 123 de poziții.

Rezumatul finalei masculine de la Cincinnati, dintre Tsitsipas și Coric

Croatul Borna Coric a făcut un salt de 123 de locuri în clasamentul celor mai buni jucători de tenis, dat publicităţii azi de ATP, după ce a reuşit să câştige duminică turneul Masters 1.000 de la Cincinnati (Statele Unite), scrie Agerpres. Coric, în vârstă de 25 de ani, a ratat cea mai mare parte a sezonului 2021 din cauza unei intervenţii chirurgicale la umăr, acesta fiind motivul pentru care coborâse atât de mult în clasament în ultimele luni.
El a început turneul de la Cincinnati de pe locul 152 ATP, învingându-l în finală pe grecul Stefanos Tsitsipas, care a urcat la rândul său două poziţii şi a revenit pe locul al cincilea în ierarhia mondială. Clasamentul ATP este dominat în continuare de rusul Daniil Medvedev, urmat de germanul Alexander Zverev, care a pierdut însă cele 1.000 de puncte obţinute în urmă cu un an la Cincinnati, când a cucerit trofeul.
Zverev nu a luat parte la ediţia din acest an a competiţiei din Ohio, fiind în recuperare după o operaţie la gleznă, iar acum poziţia sa este ameninţată de spaniolul Rafael Nadal, ocupantul locului al treilea, la doar 130 de puncte distanţă de tenismanul german.