Novak Djokovic a început greoi semifinala cu Cameron Norrie și a pierdut primul set, dar apoi și-a intrat în ritm și nu i-a mai dat nicio șansă adversarului. Sârbul s-a impus cu 2-6, 6-3, 6-2, 6-4, după două ore și 35 de minute de joc, obținând astfel biletul pentru marea finală.
Duminică, Nick Kyrgios va sta între Djokovic și istorie. În cazul unei victorii, Nole va deveni al 4-lea om din Era Open care se impune în 4 finale la rând la All England Club, după Bjorn Borg (5), Pete Sampras (4) și Roger Federer (5). Djokovic are deja 6 titluri la Wimbledon și un nou succes l-ar aduce la egalitate cu Pete Sampras și la numai un trofeu distanță de Roger Federer, "Regele absolut" al ierbii londoneze.
Finalele jucate de Djokovic la Wimbledon
US Open
Medvedev a vorbit despre interzicerea lui Djokovic la US Open! Opinia sugestivă a liderului mondial
07/08/2022 LA 09:42
  • 2011 (vs Rafa Nadal): 6-4, 6-1, 1-6, 6-3
  • 2013 (vs Andy Murray): 4-6, 5-7, 4-6
  • 2014 (vs Roger Federer): 6-7 (9), 6-4, 7-6 (4), 5-7, 6-4
  • 2015 (vs Roger Federer): 7-6 (1), 6-7 (10), 6-4, 6-3
  • 2018 (vs Kevin Anderson): 6-2, 6-2, 7-6 (3)
  • 2019 (vs Roger Federer): 7-6 (5), 1-6, 7-6 (4), 4-6, 13-12 (3)
  • 2021 (vs Matteo Berrettini): 6-7 (4), 6-4, 6-4, 6-3
Kyrgios va juca în premieră o finală de Grand Slam. Australianul este pe locul 40 ATP, ceea ce înseamnă că finala de duminică va fi a 6-a din ultimii 22 de ani în care doi jucători din Top 10 ATP nu luptă pentru trofeu la un Grand Slam. La Wimbledon s-a întâmplat acest lucru ultima dată în 2000, când Sampras l-a învins pe Patrick Rafter, care era la vremea respectivă al 12-lea jucător al lumii.

Novak Djokovic - Cameron Norrie LIVE TEXT

UPDATE | Djokovic a câștigat cu 6-4 al 4-lea set și s-a calificat în finala de la Wimbledon
UPDATE | Novak Djokovic este în control total în disputa de pe central. Sârbul a câștigat categoric setul 3, scor 6-2, astfel că este tot mai aproape de a 7-a finală de la Wimbledon a carierei.
UPDATE | Novak Djokovic și-a ridicat nivelul și și-a adjudecat setul doi cu 6-3. Sârbul pare că și-a regăsit cadența și a descoperit ce trebuie să facă pe teren pentru a-și destabiliza adversarul. Britanicul nu a mai avut inspirația din primul set și trebuie să vină cu ceva nou dacă vrea să aibă o șansă la victorie.
UPDATE | Cameron Norrie a jucat aproape perfect și a câștigat primul set cu 6-2, după numai 32 de minute. Djokovic are un meci mai greu decât anticipau specialiștii.
UPDATE | Meciul dintre Djokovic și Norrie a început cu câte un break de fiecare parte, iar apoi fiecare jucător și-a făcut serviciul. Sârbul a reușit cel mai spectaculos punct din startul meciului, unul în care a executat perfect un tweener lobat.

Djokovic, spectacol total în meciul cu Norrie! Sârbul, punct superb, în care a reușit un tweener

UPDATE | În câteva moment va începe singura semifinală masculină de la Wimbledon. Terenul central de la Wimbledon este plin ochi la meciul dintre Novak Djokovic și Cameron Norrie. Evident, majoritatea publicului este de partea britanicului, care va avea însă o misiune aproape imposibilă.
Știrea inițială
Novak Djokovic și Cameron Norrie se vor întâlni astăzi pe terenul central de la Wimbledon pentru un loc în marea finală de duminică. Nick Kyrgios este primul finalist al ediției din acest an de la All England Club, deoarece australianul a profitat de retragerea din turneu a lui Rafael Nadal, care a suferit o ruptură abdominală în timpul sfertului de finală cu Taylor Fritz.
De 6 ori campion la Wimbledon, Novak Djokovic pleacă din postura de favorit în semifinala de astăzi cu Norrie. Djokovic a câștigat ultimele trei ediții de pe iarba londoneză, ultima sa înfrângere venind în sferturile de finală din 2017.
În turul precedent, sârbul a revenit de la 0-2 la seturi în partida cu Jannik Sinner, câștigând în cele din urmă duelul cu tânărul jucător italian, scor 5-7, 2-6, 6-3, 6-2, 6-2.

Novak Djokovic, "pe mod avion" la Wimbledon! Punct "din altă galaxie" reușit de Nole cu Sinner

De o partidă în cinci seturi a avut parte și Cameron Norrie în sferturi. Britanicul l-a întâlnit pe David Goffin și s-a impus cu 3-6, 7-5, 2-6, 6-3, 7-5. Pentru Norrie, performanța din acest an de la Wimbledon este cea mai importantă din cariera sa. Până acum, turul al treilea era cel mai bun rezultat al său în turneele de Grand Slam, el reușind să bifeze această performanță la toate cele patru turnee majore.

Novak Djokovic și Cameron Norrie s-au întâlnit o singură dată până acum. Partida dintre cei doi a avut loc la finalul anului trecut, la Turneul Campionilor de la Torino, atunci când sârbul s-a impus la finalul unui meci fără istoric, scor 6-2, 6-1.
Norrie speră să aibă parte de susținerea publicului de pe terenul central, britanicul făcând apel la spectatori după victoria cu Goffin din sferturi:
"Este grozav să ajung aici, dar va deveni mult mai dificil. Voi ieși pe teren și mă voi bucura de tenis, voi da totul și speră că mă veți susține. Sunt sigur că o veți face, auzind asta. Abia aștept, voi fi pregătit pentru meciul cu Novak", declara Norrie la finalul meciului din sferturi.
Partida dintre Novak Djokovic și Cameron Norrie din semifinalele turneului de la Wimbledon va avea loc în jurul orei 17:00, după încheierea partidei din semifinalele tabloului de dublu feminin dintre perechile Ostapenko/Kichenok și Krejcikova/Siniakova.
Abierto de Tenis Mifel
Daniil Medvedev, campion la Los Cabos! Reacția fabuloasă a rusului când a primit trofeul
07/08/2022 LA 05:07