Simona Halep a făcut un turneu perfect la Wimbledon până acum. Românca a avansat în semifinale fără să piardă nici măcar un set, trecând pe rând de Muchova, Flipkens, Frech, Badosa și Anisimova. Meciul de azi contra americancei a fost unul fără istoric, sportiva noastră impunându-se în puțin peste o oră de joc, scor 6-2, 6-4.
Aceasta a fost a 12-a victorie consecutivă a Simonei la All England Club. După victoria din 2019 ea nu a mai călcat pe iarba londoneză. În 2020, turneul a fost anulat din cauza pandemiei, iar anul trecut Simona nu a putut participa din cauza unei accidentări. Seria incredibilă de succese o plasează pe românc într-o categorie aparte, fiind prima jucătoare de la Serena Williams încoace care bifează o asemenea serie. Americanca a adunat 20 de victorii la rând între 2015 și 2018.
Western & Southern Open
Simona Halep, o luptătoare înnăscută! Ce a spus după lupta incredibilă cu Potapova de la Cincinnati
De asemenea, Simona va juca la Wimbledon a 6-a semifinală din acest an, doar Iga Swiatek având mai multe apariții în carerul de ași al unor turnee WTA (8).

Pentru un loc în marea finală de la All England Club, Simona Halep se va duela cu Elena Rybakina, care a trecut de Ajla Tomljanovic, scor 4-6, 6-2, 6-3, după un meci care a durat aproape două ore. Sportiva care reprezintă Kazakhstanul a făcut un turneu mare până acum la Wimbledon, ea necedând niciun set până azi, în meciurile cu Coco Wandeweghe, Bianca Andreescu, Qinwen Zheng și Petra Martic.
Simona Halep și Elena Rybakina s-au mai întâlnit de 3 ori în circuit, românca având avantaj de 2-1 la meciurile directe. Primul deul i-a revenit Rybakinei, la Wuhan, în 2019, când Simona a fost nevoită să se retragă la 5-4 pentru adversară în primul set.
Ultimele două meciuri directe au fost foarte disputate, dar Simona s-a impus de fiecare dată în decisiv: în finala de la Dubai, din 2020, respectiv în turul 3 de la US Open, anul trecut.
Elena Rybakina va juca în premieră într-o semifinală de Grand Slam. Cel mai bun rezultat al ei la turneele majore până acum a fost sferturl de finală de la Roland Garros 2021. În acest sezon, Rybakina a început cu o finală jucată la Adelaide, pierdută cu Ash Barty, dar apoi nu a mai avut rezultate notabile, un sfert de finală la Indian Wells fiind rezultatul de referință. La primele două Grand Slam-uri din acest an, sportiva de 23 de ani s-a oprit în turul doi la Australian Open și în turul 3 la Roland Garros.
Meciul dintre Simona Halep și Elena Rybakina va avea loc joi, în jurul orei 17:00, după prima semifinală, care le va aduce față în față pe Ons Jabuer și Tatjana Maria.
Turneul de la Wimbledon, al treilea Grand Slam al anului, este programat în perioada 27 iunie - 10 iulie și va fi transmis în direct pe Eurosport și Eurosport Player.
National Bank Open
Brazilienii nu și-au revenit, după ce Halep a învins-o la Toronto pe Haddad Maia: "Aripi frânte"
ACUM 11 ORE
Cât de mult poate urca Simona Halep în clasamentul WTA după turneul de la Cincinnati