Simona Halep continuă să impresioneze la Wimbledon. Campioana din 2019 a obținut a 12-a victorie consecutivă pe iarba londoneză, după ce a trecut fără probleme de Amanda Anisimova, scor 6-2, 6-4. Astfel, Simona s-a calificat pentru a 9-a oară în carieră într-o semifinală de Grand Slam, pentru a 3-a oară la Wimbledon.
Presa internațională , adversara de azi și specialiștii au vorbit la superlativ despre sportiva noastră, iar același lucru au făcut și jurnaliștii de la site-ul WTA. Aceștia au folosit cuvinte mari pentru a descrie victoria Simonei de azi, concluzionând că revenirea sa la Wimbledon după o pauză de 3 ani este una stelară.
"Fosta campioană, Simona Halep, va juca din nou pentru un loc în finala de la Wimbledon. Câștigătoarea din 2019, cap de serie nr. 16 anul acesta, a ajuns la 12 victorii consecutive la All England Club, după o victorie cu 6-2, 6-4 în fața capului de serie nr. 20, Amanda Anisimova.
National Bank Open
Simona Halep a aflat când va debuta la Toronto! Anunțul făcut de organizatorii Rogers Cup
ACUM 16 ORE
Halep nu mai pusese piciorul pe teren la All-England Club de când a ridicat trofeul în 2019, deoarece ediția din 2020 a fost anulată, iar anul trecut a fost forțată să se retragă din cauza unei răni la gambă. Revenirea ei în locul unde a cucerit cel de-al doilea titlu major din carieră a fost stelară: până acum nu a cedat niciun set în cinci meciuri, pierzând doar 28 de game-uri în 10 seturi", au scris cei de la Wtatennis.com.

Simona Halep - Elena Rybakina, în semifinale la Wimbledon

Pentru un loc în marea finală de la All England Club, Simona Halep se va duela cu Elena Rybakina, care a trecut de Ajla Tomljanovic, scor 4-6, 6-2, 6-3, după un meci care a durat aproape două ore. Sportiva care reprezintă Kazakhstanul a făcut un turneu mare până acum la Wimbledon, ea necedând niciun set până azi, în meciurile cu Coco Wandeweghe, Bianca Andreescu, Qinwen Zheng și Petra Martic.
Simona Halep și Elena Rybakina s-au mai întâlnit de 3 ori în circuit, românca având avantaj de 2-1 la meciurile directe. Primul deul i-a revenit Rybakinei, la Wuhan, în 2019, când Simona a fost nevoită să se retragă la 5-4 pentru adversară în primul set.
Ultimele două meciuri directe au fost foarte disputate, dar Simona s-a impus de fiecare dată în decisiv: în finala de la Dubai, din 2020, respectiv în turul 3 de la US Open, anul trecut.
Elena Rybakina va juca în premieră într-o semifinală de Grand Slam. Cel mai bun rezultat al ei la turneele majore până acum a fost sferturl de finală de la Roland Garros 2021. În acest sezon, Rybakina a început cu o finală jucată la Adelaide, pierdută cu Ash Barty, dar apoi nu a mai avut rezultate notabile, un sfert de finală la Indian Wells fiind rezultatul de referință. La primele două Grand Slam-uri din acest an, sportiva de 23 de ani s-a oprit în turul doi la Australian Open și în turul 3 la Roland Garros.
Meciul dintre Simona Halep și Elena Rybakina va avea loc joi, în jurul orei 17:00, după prima semifinală, care le va aduce față în față pe Ons Jabuer și Tatjana Maria.
Turneul de la Wimbledon, al treilea Grand Slam al anului, este programat în perioada 27 iunie - 10 iulie și va fi transmis în direct pe Eurosport și Eurosport Player.
Americanii nu-i dau prea multe șanse Simonei Halep la Toronto! Predicțiile specialiștilor
ACUM 21 ORE
Simona Halep va avea un debut facil la Toronto! Primul test dificil ar putea veni abia în turul 3