#Favoriții Federer merge în sferturi la Wimbledon 2021, după o victorie în 3 seturi cu Sonego

Andrei Bobeica

Actualizat 05/07/2021 la 22:13 GMT+3

Roger Federer s-a întâlnit doar pentru a doua oară în carieră cu italianul Lorenzo Sonego, locul 27 ATP.

Roger Federer

Precedenta întâlnire a fost câștigată tot de elvețian, în 2019, la Roland Garros, cu același scor, 3-0.

Federer, în sferturi la Wimbledon 2021

În primul set, echilibrul a durat până la 3-3, moment în care Roger Federer s-a desprins și a servit pentru meci. Dar Sonego a revenit și a egalat la 5.
Elvețianul a gestionat mai bine finalul setului și s-a impus cu 7-5.
Federer s-a impus și în cel de-al doilea set fără mai probleme, scor, 6-4, iar meciul mergea spre o victorie clară pentru elvețian.
Setul 3 a fost o demonstrație de forță din partea lui Federer, care a câștigat cu 6-2/
Elvețianul merge astfel în sferturi la Wimbledon 2021 și va juca contra învingătorului dintre Hurkacz și Medvedev, meci întrerupt în setul 4. Medvedev conducea la seturi cu 2-1, iar în actul 4 scorul era 4-3 pentru polonez.
Orice lovitură de la Wimbledon de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.