#MeciuriMemorabile Zverev revine de la 0-2, dar Auger-Aliassime se impune în decisiv și merge în sferturi la Wimbeldon

Andrei Bobeica

Actualizat 05/07/2021 la 21:52 GMT+3

Canadianul Felix Auger-Aliassime și germanul Alexander Zverev s-au întâlnit într-un meci de excepție în optimile de la Wimbledon 2021 și au oferit 5 seturi memorabile.

Félix Auger-Aliassime à Wimbledon en 2021

Favorit în fața canadianului, Alexander Zverev (numărul 6 ATP) a avut un meci mult mai greu decât se aștepta în fața numărului 19 ATP.

Meci spectacol între Zverev și Auger-Aliassime

Deși Zverev a început mai bine primul set și a condus cu 4-2 după ce a făcut break, canadianul a revenit și și-a adjudecat primul set cu 6-4.
Setul 2 a mers după același scenariu, Zverev a reușit primul break și a condus, în mare parte actul secund, dar Auger-Aliassime a revenit și a dus meciul până în tie-break unde s-a impus cu 8-6.
În cel de-al treilea act, Zverev a reușit să-și păstreze avantajul creat prin break și s-a impus cu 6-3. În setul 4, Zverev a repetat scorul și meciul a mers în decisiv.
Setul 5 a fost început în forță de canadian, care a condus cu 2-0, dar Zverev a reușit să revină la timp și a întors scorul în favoarea sa, la 3-2.
Auger a câștigat însă setul decisiv cu 6-4 și merge în sferturi, unde va juca cu Matteo Berrettini.
Orice lovitură de la Wimbledon de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.