Mădălina Amăistroaie și-a făcut debutul la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020, la aproximativ o lună după ce a obținut o calificare neașteptată de mulți.
Sportiva în vârstă de 18 ani a venit în Japonia cu gândul de a se bucura de competiție. Inevitabil, au fost și emoții, dar acestea s-au spulberat. Reprezentanta României a terminat pe locul 37 în concursul de clasament. Ea a acumulat un punctaj de 634 puncte, în urma celor 72 de săgeți trase.

Mădălina Amăistroaie va înfrunta o adversară din China în primul tur eliminatoriu

Tokyo 2020
Americanii sunt șocați. Nu au câștigat nicio medalie în prima zi la Tokyo 2020
24/07/2021 LA 23:38
Astfel, Mădălina Amăistroaie o va întâlni în primul tur pe chinezoaica Xiaoqing Long, care a încheiat pe locul 28, cu 646 puncte. Asiatica a stabilit și cel mai bun rezultat personal al sezonului. În mod normal, românca poate progresa mai departe, fiind mai bine clasată în ierarhia mondială (nr. 18)
Concursul de clasament a fost dominat clar de sportivele din Coreea de Sud, care au ocupat primele trei poziții. Cu 680 de puncte, San An a doborât și recordul olimpic. Chae Young Kang, deținătoarea recordului mondial și văzută principala favorită, a terminat pe locul 3, cu 675 puncte. Liderul mondial Deepika Kumari (India) s-a clasat doar pe locul 9.
Fazele eliminatorii la feminin vor debuta pe 28 iulie.
Toate evenimentele de la Jocurile Olimpice de la Tokyo sunt transmise în direct pe Eurosport Player.
Competițiile de la Tokyo se desfășoară în perioada 21 iulie - 8 august, iar toate competițiile se vor vedea pe Eurosport 1, Eurosport 1 HD, Eurosport 2, Eurosport 2 HD, Eurosport 4 K și pe Eurosport Player, cu acoperire integrală digital pe site-ul eurosport.ro și pe pagina de Facebook a Eurosport. În fiecare zi, pe eurosport.ro vei putea găsi programul de la Jocurile Olimpice.
Tokyo 2020
Tokyo 2020 : An San (Coreea de Sud) a stabilit primul record mondial de la Jocurile Olimpice
23/07/2021 LA 12:44