Volei

România a revenit la Campionatul European de volei masculin cu o înfrângere clară în fața Franței

Distribuie cu
Copiere

Romania vs Austria (volei masculin)

DeCosmin Cioboata
03/10/2019 la 07:22 | Actualizat 07/10/2019 la 13:56

România a debutat cu stângul la Campionatul European de volei masculin. Naționala noastră a pierdut în fața campioanei europene din 2015 în doar 64 de minute.

S-a terminat 0-3 (19-25, 14-25, 16-25) la finalului un joc în care Robert Aciobăniței a fost cel mai bun jucător român. 12 puncte a înscris voleibalistul României, dar nu a fost îndeajuns pentru un rezultat pozitiv.

România s-a aflat în avantaj o singură dată în acest meci, în primul set. Stephen Boyer (18 puncte), Kevin Tillie (11 puncte), Juline Lyneel (9 puncte) şi Nicolas Le Goff (9 puncte) au fost cei mai în formă jucători francezi. În celelalte partide din grupă, Bulgaria a trecut de Grecia cu 3-0, în timp ce Italia a câștigat contra Portugaliei, tot cu 3-0.

Volei

Serbia - Slovenia 3-1 | Serbia, pentru a treia oară campioană europeană la volei masculin

03/10/2019 LA 08:00

Iată cum arată programul României la Campionatul European:

• 13 septembrie (18:15): România - Bulgaria
  • 15 septembrie (15:00): România - Italia
  • 16 septembrie (18:15): România - Grecia
  • 18 septembrie (15:00): România - Portugalia

Campionatul European din acest an se va desfășura în patru țări: Franța, Belgia, Slovenia și Olanda. Primele patru echipe se califică în "optimi", iar jucătorii antrenați de Dănuț Pascu speră să prindă unul din locurile care duc în faza următoare. România se află în grupăcu Franța (campioană europeană în 2015), Bulgaria, Grecia, Italia și Portugalia. În acest moment, România este cea mai slab clasată echipă din grupă. Naționala noastră ocupă locul 54 în ierarhia mondială, cu mult în spatele Italiei (3), Franței (9) și Bulgariei (14).

România a avut rezultate extraordinare în voleiul masculin

România a avut performanţe extraordinare în volei, atât la nivel de club, cât şi la echipa naţională. Din anii ’50 pânăspre finalul anilor ’80 naţionala masculină de volei a înregistrat rezultate foarte bune. România a fost chiar campioană europeană în 1963, iar de alte trei ori s-a clasat pe podium: de două ori pe locul secund și o dată pe poziția a treia. Din 1995 naționala României nu s-a mai calificat la un turneu final.

La nivel de cluburi, România se poate lăuda cu șase titluri în Champions League. Rapid și Dinamo au câștigat de câte trei ori titlul suprem în Europa. În total, de nouă ori s-a aflat cel puțin o echipă românească în finala Champions League. În 1966 și 1967, au fost două meciuri 100% românești în ultimul act al competiției, între rivalele Rapid și Dinamo.

Finalele Champions League la care au participat cluburile românești

• 1960: CSKA Moscova - Rapid (3-0 & 1-3)
  • 1961: Rapid - CSKA Moscova (3-1 & 3-2)
  • 1962: CSKA Moscova - Rapid (2-3 & 3-1)
  • 1963: Rapid - CSKA Moscova (3-1 & 3-0)
  • 1965: Rapid - Minyor Pernik (1-3; 3-1; 3-2)
  • 1966: Dinamo - Rapid (3-1 & 3-2)
  • 1967: Dinamo - Rapid (3-0; 1-3; 3-1)
  • 1968: Spartak Brno - Dinamo (1-3; 3-0; 3-1)
  • 1969: CSKA Sofia - Steaua (3-0; 3-2)
Volei

România revine la Campionatul European de volei masculin după 24 de ani

03/10/2019 LA 07:03
Volei

Campionatul European de volei masculin | Slovenia, prima națională calificată în finală

30/09/2019 LA 08:32
VoleiFranceRomania
Copiere

Ultimele știri

Volei

Primele campionate din România decise de coronavirus. Federația a stabilit deja campioanele!

19/03/2020 LA 07:34