Serbia - Slovenia, în finala Campionatului European de volei masculin

Publicat 07/10/2019 la 17:08 GMT+3

Naționala Serbiei s-a impus cu 3-2 în semifinala cu Franța, disputată la Paris și va întâlni Slovenia în finala Campionatului European.

Nationala de volei a Frantei

Meciul dintre Serbia și Franța a durat două ore și 15 minute și a fost decis în tie-break. După ce au fost eliminați în semifinale la ultima ediție, voleibaliștii sârbi n-au mai repetat greșeala și s-au calificat în ultimul act.
Meciul de la Paris a început mai bine pentru Franța, care s-a impus în primul set (23-25). Apoi, naționala Serbiei s-a trezit și a fost echipa mai activă. Sârbii au întors scorul la 2-1 (25-23, 25-21), cu ajutorul lui Aleksandar Atanasijevic, aflat într-o formă de joc extraordinară. 19 puncte a înscris sârbul în primele trei seturi. Franța a dat semne de revenire și și-a adjudecat ușor cel de-al patrulea set (17-25) , dar n-a mai făcut fațăși în tie-break, unde naționala Serbiei a câștigat detașat (15-7).
Earvin Ngapeth - France Volley
Finala Serbia - Slovenia se va juca duminică, pe arena "AccorHotels" din Paris. Va fi a 13-a confruntare dintre Serbia și Slovenia. Sârbii domină la raportul victoriilor (11) și vor pleca ca favoriți în ultimul act al competiției. Naționala Serbiei a câștigat de două ori Campionatul European, în 2001 și 2011, în timp ce slovenii au mai ajuns o singură dată în ultima fază a turneului. În 2015, Slovenia a pierdut în fața Franței (3-1) în finala disputată la Sofia.

Franța și Polonia se vor lupta sâmbătă pentru bronz

Franța și Polonia se vor întâlni în finala mică, partidă programată sâmbătă. Cele două naționale se vor lupta pentru medalia de bronz a Campionatului European, pe care fiecare a câștigat-o de două ori de-a lungul timpului.