Serbia - Slovenia 3-1 | Serbia, pentru a treia oară campioană europeană la volei masculin

Publicat 07/10/2019 la 17:07 GMT+3

Naționala Serbiei a câștigat finala cu Slovenia și a ajuns la al treilea trofeu obținut la Campionatul European de volei masculin.

Serbia at European Volleyball Championship

Slovenii au fost cei care au început mai bine partida de la Paris și au câștigat primul set (25-19). A urmat un set în care voleibalișii sârbi au jucat incredibil și s-au impus la o diferență de nouă puncte (25-16). Serbia a dominat și ultimele două părți ale finalei de pe arena "AccorHotels" și le-a câștigat cu 25-18 și 25-20. A fost a patra finală din istorie jucată de naționala Serbiei la Campionatul European și al treilea trofeu cucerit, după cele din 2001 și 2011.
Slovenii Alen Pajenk și Jan Kozamernik au fost senzaționali în primul set și au avut un procentaj de 100% al loviturilor câștigătoare. Într-o atmosferă dominată de suporterii sloveni, naționala Serbiei a întors soarta finalei și și-a asigurat un nou trofeu european. Srecko Lisinac a făcut un meci minunat în apărare, în timp ce Uros Kovacevic a fost de neoprit în atacul Serbiei și a înscris 20 de puncte.
Serbia este noua campioana europeana la volei masculin
Pe drumul spre finala de la Paris, Serbia a trecut de Belgia, Germania, Spania, Slovacia, Austria, Cehia, Ucraina și Franța. De cealaltă parte, slovenii s-au impus în partidele cu Belarus, Finlanda, Turcia, Bulgaria, Rusia și Polonia.

Polonia a câștigat bronzul la Paris

În finala mică, Polonia a câștigat împotriva Franței cu 3-0 și a ajuns la a noua medalie la Campionatele Europene. Cele două naționale s-au luptat din greu pentru medalia de bronz, iar primul set s-a încheiat cu 26-24 pentru voleibaliștii polonezi. Au urmat alte două părți echilibrate, ambele câștigate de naționala Poloniei, care a ajuns la trei medalii de bronz la Campionatele Europene.