Filippo Ganna și-a apărat titlul mondial la contratimp! Italianul l-a învins greu pe Wout Van Aert

Nicu Savin

Publicat 19/09/2021 la 18:09 GMT+3

Campionatele Mondiale de ciclism din Flandra au început cu proba de contratimp, iar suspansul a fost unul incredibil până la ultima pedală. Câștig de cauză a avut Filippo Ganna, care a reușit astfel să își apere titlul cucerit anul trecut. Medaliile de argint și bronz le-au revenit belgienilor Wout Van Aert și Remco Evenepoel.

Filippo Ganna, Campionato del Mondo a cronometro, Imago

Credit imagine: Imago

Experții anticipau o bătălie foarte strânsă în proba de contratimp de la Campionatele Mondiale din Flandra, iar previziunile s-au concretizat. Cursa s-a desfășurat pe un traseu de 43,3 kilometri, perfect plat, astfel că cei mai buni rutieri în proba contra cronometru și-au disputat medaliile.
Remco Evenepoel a stabilit primul timp de referință al zilei, devansându-l cu numai 2 secunde pe Kasper Asgreen. Timpul marii speranțe a ciclismului din Belgia a fost suficient pentru medalia de bronz, dar diferența față de oamanii care au terminat în fața sa a fost semnificativă, de aproape un minut și jumătate.

Filippo Ganna, campion mondial la contratimp pentru al 2-lea an la rând

Lupta pentru aur s-a dat între un alt belgian, Wout Van Aert, și italianul Filippo Ganna, campionul mondial în exercițiu. Van Aert a început mai bine, iar la primul timp intermediar a fost mai rapid cu 7 secunde decât Ganna, dar italianul a recuperat pe a 2-a porțiune și la al 2-lea timp intermediar cei doi se aflau la egalitate perfectă.
Ganna a demonstrat pe ultima parte a traseului că este cel mai bun contratimpist din lume la ora actuală și l-a învins în cele din urmă pe Van Aert cu 6 secunde.
Așadar, italianul și-a apărat titlul mondial cucerit în 2020 la Imola și visează în continuare să-i egaleze performanța lui Tonny Martin, singurul rutier din istorie care a câștigat acest titlu de 3 ori consecutiv (2011-2013).
Acesta a fost al 5-lea contratimp câștigat de Ganna în 2021, după succesele din Etoile de Beseges, Turul Emiratelor Arabe Unite și Giro (2 victorii).